czwartek, 01 czerwiec 2017 00:00

Figurka Nampa.

W 1889 roku grupa robotników szukała wody w pobliżu miasta Napa w południowo zachodnim Idaho. Aby wykopać studnię wiercili wiertłem do głębokości około 90 metrów. Na tej głębokości ich pompa zaczęła wypluwać kawałki gliny. Wśród nich odkryli niewielką formę, która miała kształt kobiety ubranie w skórę.

Profesor Albert A. Wright z Oberlin College w 1979 roku opisywał figurkę w taki sposób: "To nie był produkt małego dziecka czy amatora, ale został wykonany przez prawdziwego artystę. Choć jest bardzo uszkodzona zębem czasu nadal zachowała wygląd lalki. Ma bulwiastą głowę, ledwie dostrzegalne usta i oczy, szerokie ramiona. Ramiona są krótkie, lewa noga jest długa, prawa jest oderwana... Na figurze widać słabe znaki geometryczne, które reprezentują wzór odzieży lub biżuterię. Znajdują się głownie na klatce piersiowej w okolicach szyi, na ramionach i nadgarstkach. Lalka przedstawia osobę pochodzącą z zaawansowanej cywilizacji, artystycznie ubranej"
Cytat z MessageToEagle, 2014.

Region znaleziska.

Robotnicy przewiercali się przez warstwę geologiczną która składa się głównie z gliny, powstała w okresie przejściowym między pliocenem, a plejstocenem około 2 mln lat temu. Warstwa gliny została przykryta warstwą bazaltu utworzoną przez aktywność wulkaniczną. Glina ma bardzo dużą zawartość żelaza. Od 1975 roku obszar ten jest znany jako krajowy punkt orientacyjny w Stanach Zjednoczonych, jest to Pomnik Narodowy Hagerman Fossil Beds. Uważa się, że znajduje się tam najbogatsza kolekcja skamieniałości roślinnych i zwierzęcych, w Ameryce Północnej tuż przed epoką lodowcową. Znaleziono tam największe ilości szczątek konia Hagerman znanego również jako Amerykańska Zebra. Wymarł on około 10 tyś lat temu.

Dużo tego, co wiemy o odkryciu figurki Nampy wynika z opisu George'a Fredricka Wrighta, geologa z Boston Society of Naturla History. Wright twierdził: "Nie ma podstaw, aby kwestionować fakt, że ta figura pojawiła się w pompie piaskowej." (Ancient Code, 2016) Wright wyjaśnia, jak znaleziono artefakt. Potem opisuje, dlaczego jest przekonany, że jest on prawdziwy. Głównie pisze o porównaniu próbek gliny z tej okolicy. Przedstawia również, człowieka pana G. M. Gumming z Bostonu, wówczas kierownika tego odcinka linii kolejowej. To on miał pozbierać wszystkie dowody i przekazać naukowcom. Jego stanowisko miało być potwierdzeniem prawdziwości odkrycia.

W samej figurce doszukano się wiele podobieństw między figurkami Auriganaciana znalezionymi w jaskiniach we Francji i Belgii, oraz z figurką zwaną Venus z Laugerie Basse. Jednak wiek figurki Nampy zaprzecza ogólnie akceptowanym i przyjętym teoriom. Zarówno w czasie odkrycia jak i teraz uczeni wierzą, że autentyczność figurki Nampy jest nieprawdziwa.

"W odróżnieniu od homo sapiens, hominid nie był znany z tworzenia dzieł sztuki takich jak figurka Nampa" pisali Richard Thompson i Michael Cremo w książce Hidden History of the Human Race. "Taki dowód sugeruje, że to ludzie współcześni żyli w Ameryce na przełomie pliocenu i plejstocenu. "

Według naszej wiedzy w tym czasie współczesny człowiek dopiero się rozwijał, a jego początki dotyczyły Afryki.

Możliwe wyjaśnienie.

Istnieje kilka możliwości, które zakładają, że figurka mogłaby przedostać sie do warstw ziemi z przed 2 milionów lat: szczeliny skalne, aktywność wulkaniczna, działalność górnicza. W rzeczywistości niektórzy sceptycy twierdzą, że to samo wiertło które wyciągnęło ją na powierzchnię, najpierw wepchnęło ją tak głęboko. Ważne, żeby pamiętać, że do tej pory nie odkryto, żadnej aktywności ludzi z tego okresu. Sam obszar południowo zachodniego Idaho podlega częstym kopaniom, ale jak dotąd wydobywa się skamieniałe pozostałości roślin i zwierząt.

Znany amerykański badacz i geolog J. W. Powell widział tą figurkę i również napisał o jej odkryciu w miesięczniku Popular Science Monthly. Opisywał, że zna Indian, którzy mieszkają w sąsiedztwie i widział jak ich dzieci bawią się podobnymi figurkami. Dlatego nie ma wątpliwości, że ta figurka należała do jakiegoś indiańskiego dziecka, które ją zgubiło. Podważał też publikację profesora Wrighta twierdząc, że nie mógł uwierzyć, że na tej podstawie przedstawia dowód na istnienie starożytnego człowieka w dolinie Snake River.

Dziś figurkę można zobaczyć na wystawie w Idaho State Historical Society w Boise i ocenić kto ma rację.  


 • Lis 19th 2017
  Archeologom udało się zidentyfikować lokalizację 11 zaginionych miast, a to wszystko dzięki glinianym tabliczkom z przed 4 tyś lat. Tą i inne tabliczki odkryto na terenie współczesnej Turcji, w starożytnym mieście zwanym Kanesh. Gliniane tabliczki opisują miejsca prowadzenia handlu w królestwie Asyrii. Staranne tłumaczenie tekstów ujawniło coś, czego archeolodzy się nie spodziewali. Chodzi o lokalizację starożytnych miast, które dawno zostały zapomniane. Zapisane pismem klinowym opracowanym przez Sumerów, tabliczki opisują transakcje biznesowe, rachunki, pieczęci, umowy, a nawet akty zawarcia małżeństwa. Po rozszyfrowaniu i zebraniu wszystkich informacji, badacze zaczęli określać możliwe miejsca opisane na tabliczkach. Zapisy podają wskazówki dotyczące odległości między miastami Mezopotamii, tymi odkrytymi przez archeologów i tymi zaginionymi. Według Uniwersytetu Harvarda, starszy wykładowca Asyrologii, Gojko Barjamovic, po zbadaniu ponad 12 tyś tabliczek opracował mapy miast Mezopotamii. Teraz archeolodzy będą musieli zacząć kopać we wskazanych lokalizacjach, aby znaleźć jeszcze więcej informacji na temat jednej z pierwszych zorganizowanych cywilizacji w historii. Eksperci
 • Lis 18th 2017
  Czy udało się w końcu archeologom odnaleźć szczątki Buddy? Niedawno eksperci odkryli kości ukryte w tysiącletniej skrzyni w Chinach. Według doniesień szczątki mogą należeć do Siddhartha Gautamy, lepiej znanego jako Budda, założyciela buddyzmu. Ponad dwa tysiące lat temu dwóch chińskich mnichów pochowało ludzkie szczątki w obecnym hrabstwie Jingchuan w Chinach. Złożono tam też 260 posągów. Yunjiang i Zhiming to dwóch mnichów ze świątyni Mañjuśrī z klasztoru Longxing w chińskiej prefekturze Jingzhou. Podobno spędzili ponad dwie dekady zbierając artefakty nie tylko z okolicznych miast ale także z krajów całego kontynentu. Szczątki Buddy miały być umieszczone w licznych sanktuariach i były czczone w stupach przez jego zwolenników. Każda relikwia związana z Buddą znana jest jako śarīra. Niedawno odkryta skrzynia zawiera ponad 2000 elementów, są tam także kości i zęby. Na skrzyni widnieje napis "Mnisi Yunjiang i Zhiming ze Szkoły Lotosu, którzy należeli do świątyni Mañjuśrī z klasztoru Longxing zgromadzili ponad 2000 sztuk
 • Lis 17th 2017
  Tajemnicza Księga Thotha to podobno zbiór magicznych zaklęć. Można tam znaleźć zaklęcie pozwalające zrozumieć mowę zwierząt, a nawet są takie które pozwalają zobaczyć bogów. Legenda głosi, że ten kto przeczyta treść uzyska środki do rozszyfrowania tajemnic i będzie mógł zapanować nad ziemią, morzem, powietrzem, a nawet nad ciałami niebieskimi.Księga Thotha święta księga starożytnych Egipcjan, napisana przez starożytnego boga. Zgodnie z historycznymi zapiskami, była zbiorem starożytnych tekstów zapisanych przez Thoth starożytnego egipskiego boga pisma i wiedzy. Księga Thotha po raz pierwszy jest cytowana w tak zwanym papirusie Turis. Opisuje on nieudolną próbę zabicia faraona przy pomocy serii zaklęć zaczerpniętych właśnie z tej księgi. Philip Coppens pisze "Papirus Turis, nie istniał, ale prawdopodobnie informacja o nim pochodzi z dobrze znanego papirusu Turyńskiego, który jest również znany jako Kanon Turyński. Jest hieratycznym rękopisem XIX dynastii Egiptu. Wymienia królów Egiptu od początku do panowania Ramzesa II (1279-13 rok p.n.e.)".Sturktura literacka księgi przypomina to jaką
 • Lis 10th 2017
  Niezwykłe znalezisko z przed 3500 lat, zostało odkryte w grobowcu greckiego wojownika. Znalezisko może zmienić historię starożytnej sztuki greckiej. Pieczęć wielkości kciuka przedstawia walkę pomiędzy trzema wojownikami.Eksperci twierdzą, że konstrukcja pieczęci jest tak skomplikowana, że wymagała ona szkła powiększającego do wyrzeźbienia. Stwierdzono też, że jest jednym z najwspanialszych dzieł prehistorycznej sztuki greckiej, jaką kiedykolwiek odkryto.Naukowcy z Uniwersytetu z Cincinnati twierdzą, że kunszt pieczęci nie przypomina niczego znanego z tego okresu. "Fascynujące jest reprezentacja ludzkiego ciała. Ten poziom szczegółów, ta muskulatura. Takiego czegoś nie znajdziemy w sztuce, aż przez następne tysiąc lat do klasycznego okresu greckiego" powiedział członek zespołu dr Jack Davis dla UC Magazine.Skrupulatnie rzeźbiona scena waliki została wyryta na kawałku twardego kamienia o długości 3,6 centymetra. Niektóre szczegóły pieczęci są tak skomplikowane, że można je zobaczyć tylko za pomocą dobrej lupy lub pod mikroskopem. W tym czasie twórca tego dzieła mógł oczywiście też użyć szkła powiększającego. Problem w tym,
 • Lis 9th 2017
  Wampiry w naszej kulturze mają dość długą historię. Niektórzy twierdzą, że te stworzenia są tak stare jak świat. Nowsze argumenty sugerują, że nasza wiara w wampiry i nieumarłych narodziła się w XVIII wieku, wraz z pojawieniem się pierwszych zapisków na ten temat. Wiemy, że w 1732 roku opublikowano 12 książek i 4 rozprawy na ten temat. W tym czasie pojawił się też pierwszy raz termin wampir w języku angielskim.Zapytacie, w takim razie co z odkrytymi grobami, a w nich wampirami z przed tego okresu. Przecież w Europie jest wiele pochówków dewiacyjnych z przed 1500 roku. Jest to znacznie wcześniej niż podaje to literatura. Na przykład wampir z Kamienia Pomorskiego z przed dwóch lat. Archeolodzy potwierdzili, że ma on nogę przebitą kołkiem (prawdopodobnie, żeby nie wstał z trumny) i kamień w ustach. Inne jeszcze starsze pochówki dewiantów znane są z Bułgarii.Mieszkańcy wioski Wharram Percy w Yorkshire, którzy uciekli z niej w
 • Lis 6th 2017
  Nowe zdjęcia starożytnego miasta pośrodku Oceanu Spokojnego przywołały znane teorie. Jedni twierdzą, że są to pozostałości Atlantydy lub mitycznego imperium należącego do Lemurii. Piękne pozostałość po nieznanej cywilizacji można było obejrzeć na kanale Science Channel w programie "What on Earth?". Pokazano w nim najnowsze zdjęcia wykonane z drona. Postęp technologiczny oznacza, że archeolodzy mogą w pełni poznać zrujnowane miasto Nan Madol. Miasto jest rozdzielone kanałami pływowymi i przez naukowców nazywane jest Wenecją Pacyfiku. Ruiny znajdują się na odległej wyspie Pohnpei. Nazwa miasta Nan Madol jest tłumaczona jako "Przestrzeń pomiędzy". Pomimo faktu, że Nan Madol przyciąga badaczy, naukowców i autorów, niewiele wiadomo o starożytnych strukturach i ludziach, którzy kiedyś tu zamieszkiwali. Całe miasto znajduje się na szczycie laguny, połączonej szeregiem różnych kanałów i masywnych kamiennych ścian. Według Smithsonian budynki, które tworzą Nan Madol zawierają około 750 tysięcy ton czarnego kamienia. Zajmuje obszar 1,5 km2 i zawiera około 100 sztucznych wysepek.  
 • Lis 5th 2017
  Astronomiczne wydarzenie, które miało miejsce 30 października 1207 roku przed naszą erą, może wpłynąć na wiele sposobów na chronologię starożytnego świata.Naukowcy z Uniwersytetu Cambringe połączyli fragment tekstów biblijnych z tekstem egipskim, aby ustalić datę najstarszego zarejestrowanego zaćmienia Słońca. Badania umieścili w czasopiśmie Astronomy & Geophysics. Eksperci w swoich badaniach określili daty panowania niektórych egipskich faraonów. W szczególności interesował ich okres panowania Ramzesa Wielkiego. Jeśli społeczność naukowa zaakceptuje ich nową wersję, może to doprowadzić do korekty w obliczeniach egiptologów, a więc przepisać historię. W Starym Testamencie, Jozue wyjaśnia, że po tym jak poprowadził lud Izraela do Kanaanu, regionie starożytnego Bliskiego Wschodu, który obejmował dzisiejszy Izrael i Palestynę powiedział do Pana:"«Stań słońce, nad Gibeonem!I ty, księżycu, nad doliną Ajjalonu!»I zatrzymało się słońce,i stanął księżyc,aż pomścił się lud nad wrogami swymi.Czyż nie jest to napisane w Księdze Sprawiedliwego: «Zatrzymało się słońce na środku nieba i prawie cały dzień nie spieszyło do zachodu?»1Nie było
 • Paź 26th 2017
  Ostatnie wykopaliska w Iraku przyniosły niesamowite rezultaty. Zespół archeologów wydobył gliniane tabliczki znajdujące się w warstwie pochodzącej z przed 3250 lat. Starożytne tabliczki mogą zawierać informacje handlowe, prawne lub religijne. Odkrycia dokonał zespół archeologów z Uniwersytetu w Tübingen (Niemcy), kierowany przez Petera Pfälznera. Udało im się odkryć zestaw 93 tabliczek w miejscu gdzie kiedyś znajdowało się Bassekti. Obecnie to region Kurdystanu w północnej części Iraku. "Sześćdziesiąt cennych zapisów zostało znalezionych w ceramicznych wazach, które prawdopodobnie były wykorzystywane do przechowywania tabliczek" opowiada Peter "waza została odkryta w pomieszczeniu zbudowanym przez Asyryjczyków. Wazy były przy przykryte dodatkowym płaszczem z gliny". Tabliczki datuje się na 1250 rok p.n.e.. Zdaniem archeologów tabliczki zostały umieszczone w naczyniu w celu ochrony ich przed zniszczeniami. "Informacje na tabliczkach mogły być chronione z zamiarem zachowania ich dla potomności. Nasz filolog, dr Betina Faist odszyfrowała mały fragment mówiący o świątyni poświęconej bogini Guli" mówi Pfälzer "Mam nadzieję, że teksty
 • Paź 18th 2017
  Archeolodzy w Egipcie odkryli pozostałości drewnianego posągu. Tą pozostałością jest głowa, która przedstawia królową rządzącą krajem ponad 4000 lat temu. Odkrycie ujawniono dopiero w środę (18.10.2017). Głowę odkryto podczas wykopalisk w grobowcu Saqqara w pobliżu piramidy w Gizie. Eksperci podejrzewają, że głowa przedstawia Ankhesenpepi II, matkę króla Pepi II, który odziedziczył tron w wieku sześciu lat. Głowa została odkryta w nekropolii podczas prac prowadzonych przez zespół francusko-szwajcarski. Ankhesenpepi II była żoną króla Pepi I, gdy ten umarł wyszła za mąż za jego syna, którego miał z jej siostra Merenre, znaną również jako Ankhesenpepi I. Po śmierci Merenre, Pepi II odziedziczył tron. Pepi II miał wtedy sześć lat i nie był w stanie sam rządzić. Tak więc królowa Ankhesenpepi II stała się władcą kraju, do czasu, aż młody król zaczął podejmować samodzielne decyzje. Głowa ma 30 cm wysokości, uszy są ozdobione drewnianymi kolczykami. Niestety artefakt jest w bardzo złym stanie i
 • Paź 13th 2017
  Pewnie każdy z Was oglądał "13 Wojownika", gdzie pewien arab zostaje wyznaczony jako trzynasty wojownik do walki ze złem. Razem z potężnymi Wikingami rusza stawić czoła dziwnemu plemieniu ukrywającemu się w jaskiniach i zastraszając okoliczne osady Wikingów. Niedawno znalezione ubrania pogrzebowe z łodzi Wikingów, dostarczają więcej dowodów na kontakty między Wikingami, a Islamistami. Badania odzieży, znalezionej w grobach z IX i X wieku, ujawniło obecność arabskiego skryptu przywołującego Allaha. Do tej pory obecność islamskich artefaktów wśród Wikingów wyjaśniano jako efekt grabieży czy handlu. Nowe odkrycia ujawniają bliskie powiązania między kulturami. Naukowcy wierzą, że ostatnie odkrycie wskazuje na podobieństwo poglądów Wikingów i Muzułmanów co do życia pozagrobowego. Eksperci z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji dokonali tego odkrycia po pracach nad odtworzeniem wzorów na tkaninach znalezionych wśród grobów Wikingów. Odkryli, że obiekty znajdujące się na wystawie o Wikingach w Muzeum Enköping zawierają znaki Kufic. Znaki Kufic były powszechnie używane w czasach Wikingów