czwartek, 31 sierpień 2017 00:00

Drugi Sfinks

Dokładna analiza historii starożytnego Egiptu i badanie dowodów archeologicznych wskazują, że w pobliżu piramidy w Gizie powinny znajdować się dwa Sfinksy. "Czy kiedykolwiek wiedziałeś, że obok jednego powinien być drugi Sfinks? Nie tylko starożytni Egipcjanie ale też Grecy, Rzymianie i muzułmanie wspominali o drugim Sfinksie. Miał zostać zniszczony między 1000, a 1200 rokiem naszej ery."

Pokryta przez tony kamieni i piasku, dobrze ukryta na płaskowyżu Giza leży jedna z największych tajemnic starożytnego Egiptu. Drugi Sfinks w Gizie, starożytny pomnik. Wydaje się, że zniknął w dziwnych okolicznościach, ale był tak realny jak obecny strażnik stojący przed piramidą Wielki Sfinks.

Bassam El Shammaa to egiptolog i uczony, który szuka drugiego Sfinksa od ponad dziesięciu lat. El Shammaa uważa, że idea dwóch Sfinksów jest zgodna ze starożytnymi egipskimi wierzeniami, które opierały się na dualności. Wszystkie dowody jakie udało mu się zebrać opiera właśnie na tym fakcie.

W każdym razie, aby dojść do tego kontrowersyjnego wniosku, przez lata pracy El Shammaa przebadał niezliczone starożytne teksty, dane archeologiczne, a nawet obrazy satelitarne dostarczone przez NASA. "Za każdym razem musimy poradzić sobie z kultem słońca, powinniśmy omówić jeden lew i jedna lwica na przeciw siebie" - opowiada El Shammaa.

Egipcjanin wskazuje na egipski mit stworzenia, gdzie wszechmocny Atum rodzi syna Shu i córkę Tefnan w postaci lwa i lwicy. Naukowiec wskazuje na tzw. Stele Snu lub Stele Marzeń. Została ona wyrzeźbiona przez Thutmosisa IV i umieszczona pomiędzy łapami Wielkiego Sfinksa. Można na niej zauważyć dwa Sfinksy.

 El Shammaa uważa, że potężne uderzenie pioruna trafiło lwicę i ją zniszczyło. Zdaniem naukowca, ostateczne dowody można znaleźć w tekstach umieszczonych na piramidach. Można tam przeczytać wypowiedź boga Tuna "Byłem z dwoma, teraz jestem z jednym".

Teoria o drugim Sfinksie to nie tylko dowody oparte o analizę tekstów i ikonografię starożytnych Egipcjan. Shammaa dostarcza też analizy dzięki zdjęciom NASA. Amerykańska Agencja Kosmiczna przeprowadziła badania SIR-C/X-SAR. Dzięki nim udało się przeanalizować gęstość geologiczną warstw, które składają się na grunt pod pomnikami na płaskowyżu. I na zdjęciu poniżej mamy zaznaczone miejsce po istniejącej strukturze. "Zdjęcia satelity Endeavoru udostępnione przez NASA potwierdzają odkrycie." powiedział El Shammaa.

 


Archeolog Michael Poe zgadza się z El Shammmaa. On również jest przekonany, że istniał drugi Sfinks. Poe twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Khafre naprawił Wielkiego Sfinksa i że istnieją starożytne teksty potwierdzające jego teorię. Poe napisał "Obecnie nie ma żadnych dowodów archeologicznych na temat Khafre'a, jakoby naprawił Sfinksa. Istnieją tylko dwie starożytne wzmianki. Trzeba pamiętać, że Khafre znalazł Sfinksa i zmienił jego oblicze. To samo źródło stwierdza, że był inny Sfinks, stojący naprzeciwko po drugiej stronie Nilu. Oba zabytki zostały zbudowane aby prezentować linię podziału między północą, a południem Egiptu. Druga wzmianka twierdzi, że Khefren zbudował Sfinksa".

Po wykazaniu tej możliwości i dzięki wyczerpującej pracy badawczej, która trwała od ponad dziesięciu lat, jednym marzeniem dla El Shammaa jest uzyskanie zezwolenia na wykopaliska. To ma mu pomóc udowodnić jego tezy, że istniał drugi Sfinks obok Wielkiego Sfinksa.  

 

 • Wrz 20th 2017
  Przy starożytnych egipskich mumiach znaleziono tytoń i kokę. Czy te elementy to dowód na transoceaniczne podróże Egipcjan? Wskazywało by to na większy rozwój technologiczny niż sobie wyobrażaliśmy. Doktor Svetla Balabanova nie wierzyła własnym oczom, gdy zobaczyła wyniki badań DNA. Badania zlecono w celu przeprowadzenia analiz na obecność narkotyków w mumiach. Po analizie okryto wysoki poziom kokainy i nikotyny w organizmach, które zachowały się przez tysiące lat. Pani doktor wielokrotnie powtarzała testy w innych laboratoriach w celu wykluczenia błędów. Wszystkie kolejne analizy potwierdzały wyniki uzyskane na początku. Wszystko fajnie, ale skąd Egipcjanie mogli pozyskać takie produkty? Mimo tych dowodów, naukowcy pozostają sceptyczni i oskarżają badaczy o niekompetencję. Po pierwsze stwierdzono, że mumie były fałszywe. Po badaniach wykluczono ten zarzut. Następnie zaczęli twierdzić, że próbki były skażone. To oskarżenie też obalono ponieważ nie można zanieczyścić wnętrza włosa. Podobno też badania nie były powtarzalne, do czasu gdy grupa badaczy nie przebadała mumii z
 • Sie 31st 2017
  Dokładna analiza historii starożytnego Egiptu i badanie dowodów archeologicznych wskazują, że w pobliżu piramidy w Gizie powinny znajdować się dwa Sfinksy. "Czy kiedykolwiek wiedziałeś, że obok jednego powinien być drugi Sfinks? Nie tylko starożytni Egipcjanie ale też Grecy, Rzymianie i muzułmanie wspominali o drugim Sfinksie. Miał zostać zniszczony między 1000, a 1200 rokiem naszej ery."Pokryta przez tony kamieni i piasku, dobrze ukryta na płaskowyżu Giza leży jedna z największych tajemnic starożytnego Egiptu. Drugi Sfinks w Gizie, starożytny pomnik. Wydaje się, że zniknął w dziwnych okolicznościach, ale był tak realny jak obecny strażnik stojący przed piramidą Wielki Sfinks. Bassam El Shammaa to egiptolog i uczony, który szuka drugiego Sfinksa od ponad dziesięciu lat. El Shammaa uważa, że idea dwóch Sfinksów jest zgodna ze starożytnymi egipskimi wierzeniami, które opierały się na dualności. Wszystkie dowody jakie udało mu się zebrać opiera właśnie na tym fakcie. W każdym razie, aby dojść do tego kontrowersyjnego
 • Sie 10th 2017
  Naukowców zaskoczyła starożytna kamienna płyta pokryta dziwnymi symbolami. Została znaleziona przez rolnika, który znalazł ja na swoim polu w Hiszpanii. Eksperci uważają, że ryciny mogą być najwcześniejszym zapiskiem w Iberii. Niestety jak na razie nikt nie potrafi rozszyfrować tych nieznanych znaków. Naukowcy uważają, że artefakt pochodzi z epoki żelaza i zawiera elementy języka hiszpańskiego, greckiego, iberyjskiego, kanadyjskiego oraz karaibskiego. Wszystkie te kultury były bardzo aktywne na półwyspie Iberyjskim. Stela z Montoro ma około 1,5 wysokości i około 85 cm szerokości. Ryciny były rzeźbione w okresie od IX do III wieku p.n.e. Sama stela nie jest nowym odkryciem ponieważ, znaleziono ją w 2002 roku w Montoro w południowej Hiszpanii gdzie rolnik rzucił ją obok pola jak zwykły kamień z pola. Dopiero dwa lata później dwóch wojskowych zauważyło dziwne znaki i zabrali go do Muzeum Archeologicznego w Montoro. Tam pozostał przez kolejne osiem lat. W 2012 roku García Sanjuán z Uniwersytetu w
 • Sie 8th 2017
  Nowe badania sugerują, że pozostałości starożytnego Egiptu pochodzące z trzeciej dynastii paraona Sa-Nakht, mogą należeć do pierwszego i najstarszego znanego ludzkiego giganta. Czy kiedykolwiek istnieli giganci?Ludzie często przesadzają z bezzasadnymi opowieściami i historiami o gigantach. Niemniej jednak, kontrowersyjne odkrycia szkieletów które miały wielkość od 2,1 do 2,7 metra zasugerowały,, że to prawda która inspirowała legendy. Co ciekawe, amerykański prezydent Abraham Lincoln będąc zainspirowany wodospadem Niagara stwierdził "Oczy tych wymarłych olbrzymów, których kości wypełniają kopce Ameryki, wpatrywały się w Niagarę, tak jak my robimy to teraz." To sugerowałoby, że Lincoln wierzył w istnienie olbrzymów, ale czy miał rację? Nowe badanie mówią o rodzaju dużych ludzi, nie rodzaju olbrzymów, których większość z nas sobie wyobraża.   Live Science informuje, że w ramach badań nad mumiami naukowcy zbadali szkielet znaleziony w 1901 roku. Wydobyto go z grobowca w pobliżu Beit Khalla w Egipcie. Poprzednie badania sugerowały, że kości pochodzą z III dynastii Egiptu
 • Lip 5th 2017
  Archeolodzy badający starożytne miasto Teotihuacan w Meksyku twierdzą, że odkryli dowody istnienie sieci tuneli położonych pod Piramidą Księżyca. Jeden z tuneli zostal wykryty dzięki użyciu tomografii, techniki obrazowania struktur podpowierzchniowych uzyskanych dzięki pomiarom elektrycznej rezystywności. Wykonuje się je na powierzchni lub przy użyciu elektrod umieszczonych w jednym lub więcej otworach. Zgodnie z doniesieniami tajemniczy tunel rozciąga się od centralnego placu, który był wykorzystywany do składania ludzkich ofiar, aż do Piramidy Księżyca. Archeolodzy wierzą, że pod Teotihuacan jest wiele takich ukrytych tuneli. to nie pierwszy odnaleziony tunel w Teotihuacan. Wcześniej eksperci odkrywali tunele w innych miejscach. Eksperci uważają, że nowo odkryty tunel jest wypełniony różnego rodzaju artefaktami. Veronica Ortega, archeolog i dyrektor Integral Conservation Project w Plaza de la Luna powiedziała "Odkrycie potwierdza, że w Teotihuacan powtórzy się ten sam wzór tuneli związanych z wielkimi pomnikami, których funkcją było emulowanie świata podziemi."Badania skanowania prowadził Dnisse Argote Espino z Dyrekcji Studiów Archeologicznych
 • Lip 3rd 2017
  W Meksyku odkryto wielką wieżę z ludzkich czaszek. Były to prawdopodobnie ofiary poświęcone bogom Imperium Azteków. Wśród nich znalazło się bardzo dużo czaszek kobiet i dzieci. Archeolodzy znaleźli ponad 650 czaszek spojonych wapnem i tysiące fragmentów w cylindrycznym budynku świątyni Mayor, jednej z głównych świątyń stolicy Azteków Tenochtitlan, która później stała się miastem Meksyku. Uważa się, że wieża stanowi część słynnego Huey Tzompantli, masywnej budowli z czaszek, która wywoływała strach wśród hiszpańskich konkwistadorów. To oni właśnie wspominali o takiej budowli. "Spodziewaliśmy się mężczyzn, młodych wojowników, a tu są kobiety i dzieci przecież one nie walczyły." opowiada Rodrigo Bolanos antropolog badający znalezisko.Budowla miała około 6 metrów średnicy i stała była umieszczona na rogu świątyni Huitzilopochtli, Azteckiego boga słońca, wojny i ludzkiej ofiary. Naukowcom jeszcze nie udało się dokopać do jej podstawy. Nie ulega wątpliwości, że wieża była jedną z budowli o której wspominał Andreas Tapia, hiszpański żołnierz, który towarzyszył Cortesowi w
 • Cze 27th 2017
  W Egipcie eksperci natknęli się na hieroglify znajdujące się na ogromnej skale. Cały zespół był zaskoczony wielkością tych rysunków. Każdy z nich ma ponad 0,5 metra wysokości. Wielkość to nie jedyne zaskoczenie. Wiek tych hieroglifów powoduje zdziwienie u naukowców. Wstępne badania wykazały, że hieroglify mają około 5200 lat co czyni je najstarszym i największym napisem w Egipcie. "To niedawno odkryte miejsce znajduje się na skale w El-Khawy. Zachowały się tam najwcześniejsze i największe znaki pochodzące z etapów powstawania pisma hieroglificznego. Jest to kolejne ogniwo pokazujące jak starożytni Egipcjanie wymyślili swój unikalny system piśmienniczy." opowiada John Coleman Darnell, profesor na Uniwersytecie w Yale i współtwórca projektu badawczego Elkab Desert. "To sugeruje również, że już dużo wcześniej używano tego systemu piśmiennictwa, niż do tej pory przypuszczano. W samym sensie odkrycie nie jest nowe, tzn. już wcześniej wiedzieliśmy o tych hieroglifach. Jednak dopiero po raz pierwszy postanowiliśmy je dokładnie zbadać. Pojedyncze znaki mają
 • Cze 23rd 2017
  Podczas prowadzenia wykopalisk w Etiopii zespół archeologów dokonał sensacyjnego odkrycia. Udało im się szczątki dawno utraconego miasta, które według miejscowych legend zamieszkiwali giganci. Zespół archeologów prowadzony przez Timoty Insoll, profesora z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii, odkrył starożytne "miasto olbrzymów" zlokalizowane w Haarla 120 km od Morza Czerwonego. Podczas wykopalisk znaleziono XII wieczny meczet, którego konstrukcja podobna jest do meczetów znanych z Tanzanii i Somalii. Pokazuje to na kontakty z innymi islamskimi wspólnotami w Afryce. Archeolodzy znaleźli także liczne przedmioty w tym biżuterię pochodzącą z Egiptu, Indii, Madagaskaru, Jemenu, Malediwów czy Chin. Te odkrycia sugerują, że Etiopia była bardzo związana ze światem, niż przypuszczano wcześniej. Uważa się, że miasto było ważnym ośrodkiem handlu w regionie w okresie od X do XV wieku. Głównie handlowano z Zatoką Perską, Egiptem i Indiami. Ponadto archeolodzy analizują szczątki około 300 osób znajdujących się w komorach pogrzebowych. Naukowcy chcą dowiedzieć się czym się żywili
 • Cze 17th 2017
  Idol Shigir to prawie trzy razy starszy od egipskich piramid posąg znaleziony na Syberii. Wykopano go z bagiennego torfowiska przez górników poszukujących złota w Górach Uralu w 1890 roku. Posąg składa się z siedemdziesięciu części i obecnie można go zobaczyć w muzeum w Jekaternburgu. Dwa lata temu niemiecki naukowiec przeprowadził badania i stwierdził, że ma on 11 tyś lat. Natomiast w tym tygodniu (24 tydzień 2017 roku) profesor Mikhail Zhilin powiedział: "Powierzchnia posągu została wypolerowana drobnoziarnistym materiałem ściernym, po czym ornamenty wyryto dłutem. Do tego celu używano przynajmniej trzech o różnych szerokościach ostrza. Twarz Idola wyryto jako ostatnią. Poza dłutami użyto do tego bardzo interesujących narzędzi wykonanych z połówek bobrzych dolnych szczęk. Bobry są stworzone do obróbki drzewa. Jeśli wyostrzysz zęby bobra otrzymasz doskonałe narzędzie, które jest bardzo wygodne do żłobienia wklęsłych powierzchni. "Profesor znalazł takie narzędzie wykonane z bobrzej szczęki w innym miejscu o kodowej nazwie Beregovaya 2. Narzędzie
 • Cze 8th 2017
  Archeolodzy odkryli olbrzymią świątynię poświęconą azteckiemu bogu wiatru i sądu. Grali w niej w śmiertelną grę - piłkę. Dziwna gra polegała na tym, że gracze używali bioder, aby utrzymać piłkę w grze.W tym miejscu archeolodzy odkryli również 32 zestawy ludzkich kości - kręgów szyi, które prawdopodobnie są pozostałościami osób, które były uśmiercane w ramach tej gry. Archeolodzy wierzą, że świątynia poświęcona Echacatl-Quetzalcoatlowi oraz boisko zostały wybudowane w latach 1486-1502. Co ciekawe według zapisek hiszpański konkwistador Hernan Cortes mógł oglądać tą rytualną grę po raz pierwszy w 1528 roku. Został wtedy zaproszony przez ostatniego cesarza Montezumę. Szczegóły gry pozostają tajemnicą dla archeologów, ale odkrycie kilku kręgów szyjnych sugeruje, że są to elementy ludzkich ofiar. Na samym boisku pozostały tylko tzw. klatki schodowe i część w której stali mniej zamożni "kibice". Naukowcy szacują, że boisko miało długość około 50 metrów. Sama świątynia to olbrzymie półkola, na szczycie jeszcze większej prostokątnej podstawy. Sama