Print this page
sobota, 25 sierpień 2018 00:00

Podziemny świat kultury Chavín.

Naukowcy z Peru odkryli złożony podziemny "świat" należący do starożytnej kultury Chavín. Podziemne korytarze zostały zidentyfikowane jako komory pochówku, które pochodzą sprzed tysięcy lat.

Kutluta rozwijała się w północnych andyjskich wyżynach obecnego Peru od 1300 do 550 roku p.n.e. Chavín rozszerzało swoje wpływy na inne cywilizacje wzdłuż wybrzeża. Starożytna cywilizacja Chavín rozwinęła zaawansowaną wiedzę nie tylko w dziedzinie metalurgii ale również w procesie lutowania i kontrolowania temperatury. Starożytna cywilizacja używała wczesnych technik do opracowania wyrafinowanych dzieł ze złota.

Badacze odkryli galerie, ceramikę, a nawet miejsce gdzie cywilizacja przeprowadzała pochówki. Mówią, że to najważniejsze odkrycie archeologiczne dokonane w ciągu ostatnich 50 lat.

 


Od czerwca 2018 roku zespół archeologów odkrył trzy nowe galerie na obszarze sąsiadującym z okrągłym placem Chavín.W tym miejscu znaleźli niezwykłe kawałki ceramiki, naczynia i nienaruszone ludzkie pochówki. Według amerykańskiego antropologa i archeologa Johna Ricka, odpowiedzialnego za program badań archeologicznych i konserwacji, trzy odkryte galerie pochodzą z późnego okresu cywilizacji Chavín. "Te galerie pokazują, że Chavín ma znacznie większy podziemny świat, niż nam się wydaje" - powiedział Rick.

 


Wewnątrz z jednej z podziemnych galerii archeolodzy odkryli artefakty należące do późniejszej kultury Huaraz. Te kolejne dowody, znalezione na różnych poziomach w kompleksie archeologicznym pokazują kulturowe i religijne znaczenie, jakich Chavín posiadał na centralnych wyżynach od stuleci.

Specjaliści wykorzystali małe roboty z wbudowanymi mikro-kamerami do przeprowadzenia eksploracji. Maszyny zaprojektowana na miejscu, dokonali tego inżynierowie z Uniwersytetu Stanford. Dzięki nim odkryto wnęki w labiryncie, gdzie przechowywano ceramikę.

Miejsce Chavín de Huantar zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku. Do tej pory znaleziono tam 35 połączonych ze sobą podziemnych przejść. Prace trwają nadal. Naukowcy uważają, że pod ziemią pozostaje jeszcze wiele nieodkrytych miejsc.