czwartek, 06 kwiecień 2017 00:00

Papirus Tulli - to fałszerstwo?

Papirus Tulli - tajemniczy tekst, przez niektórych nazywany pierwszym pisemnym opisem obserwacji UFO. Ten egipski teks opisuje wydarzenie, które przypuszczalnie miało miejsce podczas urzędowania XVIII dynastii, około 1480 roku p.n.e.

Starożytny Egipt znany jest z wielu rzeczy takich jak niezwykle bogata i starożytna kultura, wspaniała cywilizacja, ale także jego tajemnicze bóstwa i niektóre najbardziej osobliwe opowieści o starożytnym świecie. Jedną z nich jest mało znana historia egipskiego dokumentu o nazwie Papirus Tulli. Opisuje on szczegółowo obserwacje UFO, które przypuszczalnie miały miejsce w starożytnym Egipcie za panowania Thutmosis III.

Sam tekst został zapomniany, pojawił się dopiero w latach trzydziestych XX wieku. Odnalazł go podczas wizyty w Kairze w 1933 roku Alberto Tulli, dyrektor sekcji egipskiego muzeum w Watykanie. Miał go odnaleźć w jednym ze sklepów z antykami. Tulli pomyślał, że papirus jest zbyt drogi by go kupić więc zamiast tego zrobił jego kopię. To właśnie jest powodem do wątpliwości w autentyczność tego tekstu.

Nie mniej papirus stał się bardzo ważnym elementem w orężu teoretyków UFO. Wielu z nich uważa go za niezaprzeczalny dowód istnienia obcych. Jest też uważany za jeden z najwcześniejszych zapisów informacji o UFO. Mimo, że papirus był poważnie uszkodzony i zawierał kilka luk, książę Boris de Rechewiltz postanowił go przetłumaczyć i to mu się udało. Dzięki temu mógł stwierdzić, że jest on częścią Annals of Thutmose III. Niestety w samym tekście nic nie odnosi się do samego faraona, co sprawia, że staje się jeszcze bardziej podejrzany.

Książę Boris de Rechewiltz


Do tej pory są dwa indywidualne tłumaczenia tego starożytnego tekstu. Jeden przez księcia Borisa de Rachewiltza, a drugi przez antropologa R. Cedrica Leonarda. Poniżej tłumaczenie księcia:

"W 22 roku trzeciego miesiąca zimy, szóstej godziny dnia skrybowie Domu Życia odkryli, że był to krąg ognia, który poruszał się po niebie, choć nie miał głowy, cuchnął jak oddech z ust. Jego korpus był długi na 1 pręt (ok 45 metrów) i jeden pręt wysoki, bezdźwięczny... Stanęło im serce, położyli się na brzuchach, a później poszli do króla opowiedzieć o tym. Jego Wysokość sprawdził to wszystko co jest zapisane w papirusach. Jego Królewska Mość rozmyślał nad tym co się stało. Teraz po kilku dniach znów się pojawiło. Było jaśniejsze niż cokolwiek. Lśniły na niebie bardziej niż Słońce. Potężna była pozycja ognia. Armia Króla patrzyła na nie i Jego Królewska Mość znajdowała się po środku. To było po kolacji. Wtedy, to okręgi ograni zrosły wyżej na południu. Ryby i substancje lotne spadły z nieba. Spowodowało to, że Jego Królewska Mość dostała kadzidło do uspokojenia. Co się stało zostało zapisane w księdze Domu Życia, aby pamiętać to na wieczność."

Ręcznie przepisany tekst przez Alberto TulliR. Cedric Leonard zapewnił nam bardziej zrozumiałe tłumaczenie, które może pomóc zrozumieć trochę ten tekst.

"W 22 roku trzeciego miesiąca zimy, szóstej godziny dnia [...] wśród uczonych w Piśmie Domu Życia stwierdzono, że na niebie pojawiły się niezwykłe Ogniste Dyski. Nie posiadały głowy. Wydech z ich ust siał fatalny zapach. Miały 1 pręt długości i jeden pręt szerokości. Były bezszelestne. Uczeni poszli do domu Jego Królewskiej Mości. Poszli do Króla, aby to zgłosić. Jego Królewska Mość nakazał zanotowanie tego w zwojach i umieszczenie ich w Domu Życia. Jego Królewska Mość rozmyślał nad tymi wszystkimi wydarzeniami, które teraz trwały. Po kilku dniach stały się coraz liczniejsze niż kiedykolwiek. Błyszczały na niebie bardziej niż Słońce [...]. Potężna była pozycja tych Ognistych Dysków natomiast Armia Króla wraz z Jego Królewską Mością patrzyli na to. To było po wieczornym posiłku, gdy Dyski wzniosły się jeszcze wyżej na niebie ku południu. Ryby i inne substancje lotne spadły z nieba: cud, który nigdy nie był znany od czasów założenia kraju. Przyniesiono Królowi kadzidło, aby uspokoić serce Amun-Re, boga dwóch Ziem. I zostało [nakazane], aby wydarzenia zostały zarejestrowane w Domu Życia na zawsze. "

Czy Egipcjanie nie rozróżniali zjawisk atmosferycznych? Nie oni byli biegli w dziedzinie astronomii i innych naukach. Wielu historyków uważa, że Egipcjanie byli w stanie wskazać różnicę między zjawiskami wytłumaczalnymi dla nas i tymi dziwnymi, niewyjaśnionymi. Jednak najwięcej wątpliwości budzi fakt, że nie posiadamy oryginalnego kawałka papirusu. Posiadamy tylko transkrypcję rzekomego dokumentu, którego lokalizacja nie jest znana.

Debata powinna pozostać zamknięta do czasu, aż pojawią się dodatkowe dowody. Na razie możemy tylko spekulować...


 • Maj 13th 2018
  Wśród wielu niewiarygodnych odkryć, naukowcom udało się odkryć nieznane wcześniej niezidentyfikowane wraki statków zlokalizowane setki metrów pod powierzchnią wody. To, że na dnie jest ukrytych wiele sekretów, nie jest żadną tajemnicą. To, że nie mieliśmy czasu, ani możliwości odkrywania tych tajemnic, również nie jest tajemnicą.Jednak naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration przeprowadzili ekspedycję, aby zbadać wiele wraków znajdujących się w niezbadanych wodach z najgłębszych zakątków Zatoki Meksykańskiej. To co udało im się zarejestrować jest fascynujące. Aby zbadać te nieznane wody, użyli zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych. Skupili się na najmniej eksplorowanym obszarze Zatoki Meksykańskiej. Wśród odkryć, znalazły się niemieckie łodzie podwodne, a także pirackie statki, które mogą pochodzić nawet z XIX wieku. Teraz korzystając z najnowocześniejszych technologii, eksperci próbują dowiedzieć się jak najwięcej o historiach i losach tych statków, które pochłonął ocean.Wśród okryć eksperci z NOAA znaleźli szczątki holownika o nazwie New Hope, który zatonął podczas tropikalnej burzy w latach
 • Kwi 8th 2018
  Archeolodzy odkryli ponad 50 tajemniczych nowych linii Nazca. Niektóre z nich są setki lat starsze niż, odkryte do tej pory linie z Nazca. Naukowcy dowiedzieli się, że niektóre z tych linii pochodzą z czasów, gdy lud z Nazca jeszcze nie zamieszkiwał tych regionów. Do tej pory wiedzieliśmy, że ludzie z Nazca żyli tu od 200 do 700 roku naszej ery. Teraz naukowcy uważają, że niektóre z projektów zostały stworzone przez ludzi z Topará i Paracas."Nowe odkrycie zmienia to w co wcześniej wierzyli naukowcy" powiedział Johny Isla w National Geographic. Isla, pracuje w peruwiańskim Ministerstwie Kultury. Powiedział też "Oznacza to, że jest to tradycja, która trwa od ponad tysiąca lat, która wyprzedza słynne geoglify kultury Nazca, co otwiera drzwi do nowych hipotez dotyczących ich funkcji i znaczenia".Geoglify obejmują rozległe tereny położone pomiędzy miastami Palpa i Nazca. Niektóre geoglify przedstawiają zwierzęta, przedmioty lub zwarte kształty. Inne są tylko liniami. Często kształt geoglifu
 • Mar 18th 2018
  Nowe badania DNA wykazały, że nasi przodkowie w co najmniej dwóch przypadkach mieszają się z inną tajemnicza grupą homininów zwanych Denisowianinami. Obecnie około 5 procent DNA niektórych Australijczyków - szczególnie ludzi z Papui Nowej Gwinei - to DNA Denisowian. Naukowcy odkryli dwa odrębne ludzkie genomy - jeden z Oceanii i drugi z Azji Wschodniej- oba mają wyraźne denisowiańskie pochodzenie. Genomy są różne, co sugeruje, że istniały co najmniej dwie oddzielne fale mieszania się gatunków, prawdopodobnie pomiędzy 200 000, 50 000 lat temu. Naukowcy wiedzieli, że ludzie żyjący na wyspach na południowym Pacyfiku mają denisowiańskie pochodzenie. Ale nie spodziewali się, że ludzie z Azji Wschodniej będą mieli wyjątkowo odmienny typ. W artykule opublikowanym w marcowym wydaniu Cell 15 naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie przebadali ponad 5600 sekwencji całego genomu od osób z Europy, Azji, Ameryki i Oceanii i porównali je z genomem Denisowian. "Wiadomo już, że osoby z Oceanii w szczególności
 • Sty 31st 2018
  Znany psycholog ewolucyjny Gordon Gallup w wywiadzie dla The Sun powiedział, że hybryda człowieka i szympansa urodziła się w laboratorium w Orange Park na Florydzie. Miało to miejsce 100 lat temu. Gallup, który opracował test "rozpoznawania siebie" czyli test lustra, który bada zdolność rozpoznawania siebie w lustrze. Ukuł on termin "humanizee", który odnosi się do hybrydy człowieka i szympansa. W wywiadzie dla gazety powiedział, że jego były profesor twierdził, że dziecko humanizee urodziło się w placówce badawczej w której pracował. Gallup, który jest także profesorem na University of Albany, twierdzi, że jego profesor pracował w Yerkes, zanim centrum badawcze przeniosło się do Emory University w Atlancie w 1930 roku. "Jednym z najciekawszych przypadków byłą próba, która została podjęta w latach dwudziestych XX wieku w pierwszym ośrodków badawczym naczelnych założonym w USA w Orange Park na Florydzie" powiedział Gallup.Oni zapłodnili samicę szympansa ludzkim nasieniem od nieujawnionego dawcy. Stwierdzili też, że ciąża
 • Sty 26th 2018
  Georgetown w północnym Queensland (Australia), było kiedyś częścią Ameryki Północnej. Takie rewelacje podają naukowcy. Tego odkrycia dokonano dzięki badaniom serii skał i skamieniałości. Jeżeli badania zostaną potwierdzone, to znaczyłoby to, że kiedyś Australia była połączona z Kanadą. Takie połączenie mogło mieć miejsce około 1,7 miliarda lat temu.Sam pomysł, że oba kontynenty mogły być połączone nie jest czymś zaskakującym. Takie spekulacje pojawiają się już od późnych lat siedemdziesiątych, kiedy naukowcy zaproponowali, że to połączenie pochodziło z kontynentu Rodinia i miało miejsce 1,13 miliarda lat temu. Odkrycie w Georgetown, wydaje się stymulować tą teorię. Skały znalezione w tym miejscu różnią się od wszystkich innych skał na australijskim kontynencie. Dodatkowo wykazują ogromne podobieństwo do skał znalezionych w Kanadzie, w odsłoniętej części skorupy kontynentalnej zwanej Tarczą Kanady. Według naukowców z Curtin University, Monash University i Queensland Geological Survey w Australii nieoczekiwane odkrycie ujawnia nowe dane na temat superkontynentu Nuna. Adam Nordsvan główny badacz powiedział
 • Sty 18th 2018
  Tajemnica ostatecznego miejsca spoczynku żony najsławniejszego władcy starożytnego Egiptu zbliża się do rozwiązania. Egipcjanie odkryli jak sądzą, komnatę pogrzebową Ankhesenamun, żony Tutanchamona.Jeśli miejsce zostanie potwierdzone, może pomóc to rozwiązać ostateczny los żony króla chłopca, który zginą nagle po swoim drugim małżeństwie. Uważa się, że nastoletnia panna młoda przeżyła tragiczne życie, poślubiając ojca, dziadka i przyrodniego brata Tutanchamona.Archeolog i były egipski minister antyków Zahi Hawass ogłosił rozpoczęcie wykopalisk na swojej stronie internetowej. Odkrycia dokonano w lipcu 2017 roku, korzystając z radaru penetrującego ziemię. Teraz w oświadczeniu rzecznik zespołu badawczego Hawassa powiedział "W styczniu 2018 roku Zahi Hawass rozpoczął prace wykopaliskowe w Dolinie Małp bocznej dolinie w rejonie Doliny Królów. Przedmiotem prac wykopaliskowych jest obszar znajdujący się w pobliżu grobowca Ay, następcy Tutanchamona. Skanowanie radarowe w okolicy wykryło obecność wejścia do grobu na głębokości pięciu metrów. Uważa się, że lokalizacja grobu Ankhesenamun, wdowy po Tutanchamonie, która poślubiła Ay po śmierci Tutanchamona, nadal
 • Sty 13th 2018
  Kawałek skały, który spadł na Ziemię i został odkryty na pustyni w Egipcie, może być kluczem do zrozumienia, w jaki sposób powstał system słoneczny.Kamień Hypatia, nazwany na cześć pierwszej matematyczki i astronoma, zawiera minerały jakie nie znajdują się w naszym Układzie Słonecznym. Eksperci twierdzą, że pozaziemski obiekt mógł powstać w czasie, gdy wszechświat nadal przybierał kształt i może być starszy od naszego Słońca. Zawiera mikro mineralne związki, które nie występują w naszym regionie kosmicznym czy w znanych nam meteorytach i kometach. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Johannesburu, którzy zastosowali zaawansowane techniki skanowania do analizy struktury Hypatii. Skała, która spadła na Ziemię musiała mieć co najmniej kilka metrów średnicy, ale rozpadła się na małe fragmenty z których Hypatia jest jednym z nich. Sam kamieni jest również podzielony na mniejsze części, opisane przez naukowców jako kamyki o wielkości jednego lub kilku centymetrów. Członkowie zespołu zauważyli, że struktura porcji minerałów nie przypomina
 • Sty 7th 2018
  Na wysokości prawie 3,9 km naukowy odkryli pradawny miniaturowy model wszechświata. Efekt optyczny stworzony przez kapliczkę w wodzie sugeruje, że miejsce jest przedstawieniem pierwotnego czasu i przestrzeni. Co więcej, doniesienia sugerują, że naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli także wiele elementów dekoracyjnych związanych z bogiem deszczu Tlalockiem. Miejsce znane jako Nahualac mogło zostać stworzone specjalnie po to by wywrzeć wrażenie na zwykłych ludziach. "Zamysł, że woda otacza określone rytualne elementy architektoniczne wydaje się być ważną częścią myśli mezoamerykańskiej" powiedział w oświadczeniu archeolog Iris del Rocio Hernández. Naukowcy wskazują jak zawiłe otoczenie wokół stawu naśladuje geometryczną koncepcję "kwinkunks", gdzie starożytni umieścili cztery obiekty na rogach kwadratu lub prostokąta otaczając piąty element w centrum. Archeolog proponuje, aby odbyła się kontrola wody pochodzącej z pobliskich źródeł w celu całkowitego nawodnienia stawu. Ma to dać efekt w którym struktura i kopce z kamieni unosiły się na lustrze wody, co z kolei
 • Sty 3rd 2018
  Ludzkość przez wieki podbijała niemal wszystkie miejsca na powierzchni naszej planety. Od niebezpiecznych mórz po najwyższe góry nasza cywilizacja sukcesywnie przejmowała kontrolę niemal nad każdym zakątkiem. Teraz, a może już wkrótce możemy zacząć robić to samo ze światem podziemi. Wszystko zgodnie z nowym projektem DARPa Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Stanów Zjednoczonych. Nowa inicjatywa wzywa uczestników z całego świata do zaproponowania pionierskich metod opracowania systemów, które mogą pomóc w badaniu nadających się do zamieszkania podziemnych sieci. "Jedną z konsekwencji wzrostu populacji i urbanizacji jest zapotrzebowanie na zwiększenie przestrzeni życiowej, co sprawia, że poszukiwanie i rozwój infrastruktury podziemnej staje się coraz bardziej interesującym" mówi Timothy Chung, dyrektor programowy Biura Technologii Taktycznych DARPA w niedawno opublikowanym nagraniu. W tym toku myślenia Pentagon rzucił właśnie zupełnie nieoczekiwane wyzwanie badaczom. Pod tytułem "Underground Challenge" jak zauważa space.com jest to wezwanie do odkrywanie nowych możliwości śledzenia, nawigacji i eksploracji środowisk.Ta inicjatywa zachęca uczestników z całego
 • Gru 24th 2017
  Jeżeli przyjrzymy się starożytnym tekstom napisanym tysiące lat temu, odnajdziemy niesamowite szczegóły na temat dawno zaginionego świata ukrytego pod piaskami Sahary. To tak jakby piramidy na płaskowyżu w Gizie czy też Sfinks, same w sobie nie były wystarczająco fascynujące. Istnieją liczne opisy tuneli, korytarzy czy też komór znajdujących się pod piaskami. Niektóre z tych komór mają podobno ponad 15 tyś lat. Mówi się, że cały region Gizy jest pokryty podziemnymi komnatami i tajnymi pomieszczeniami. Podobny labirynt opisywał Herodot, miał on się znajdować w oazie Fajum. Ten pradawny labirynt był według niego imponujący i zawierał 1500 pokoi. Ta podziemna struktura tak zafascynowała Herodota, że napisał o tym:"... Widziałem tam dwanaście pałaców, które łączyły się ze sobą. Były podzielone tarasami i rozmieszczone wokół dwunastu sal. Trudno uwierzyć, że to dzieło człowieka. Ściany pokryte są rzeźbionymi postaciami, a każdy zaułek jest zabudowany białym marmurem i otoczony kolumnadą. W miejscu gdzie kończy się labirynt