Print this page
poniedziałek, 02 październik 2017 00:00

Naukowcy szukają obcego życia.

W ciągu najbliższych dwudziestu lat, ludzie powinni odkryć obce życie. W niedawnym wywiadzie starszy ekspert w Search for Extra-Terrestrial Intelligence znanym jako Instytut SETI powiedział, że postawiłby każdą filiżankę kawy na to, że znajdziemy obce życie w ciągu 20 lat.

Udzielając wywiadu dla Futurism podczas Światowych Targów Nano w Nowym Jorku, dr Seth Shostak przedstawił teorie na temat znalezienia obcego życia. "Możemy znaleźć życie drobnoustrojowe, takie jakie można znaleźć w ubikacji czy zlewie. Możemy je znaleźć znacznie wcześniej, jeszcze za mojego życia". Dr Shostak powiedział, że ma pewność, że ludzie poznają pozaziemskie inteligentne życie i to w stosunkowo krótkim czasie. Kontakt nie będzie bezpośredni ze względu na ogromne odległości, ale możemy odebrać sygnały jakie oni wysyłają.

"Jeżeli są oddaleni od nas o 500 lat świetlnych... usłyszymy sygnał, który ma 500 lat. A jeśli my odpowiemy na ich sygnał minie tysiąc lat zanim odpowiedzą. Więc to nie jest kontakt, ale będziemy wiedzieli, że tam są".

Kiedy zapytano się go, co obecnie nauka wie o istnieniu pozaziemskiego życia, odpowiedział, że bardzo mało ponieważ jeszcze go nie znaleźliśmy. Dodał, że obecne odkrycia nie są niczym istotnym. Te odkrycia mogą jedynie ułatwić nam dalsze poszukiwania. Na przykład astronomowie wiedzą, że w śród odległych gwiazd w ich tzw. strefach zamieszkania (strefy życia) znajdują się liczne niewidoczne dla nas planety.

Dr Shostak, w listopadzie ubiegłego roku powiedział, że nasza obecna odpowiedź na atak obcych byłaby podobna do odpowiedzi neandertalczyków w przypadku pojawienia się amerykańskich sił powietrznych.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, dr Shostak przewodniczył komisji, która przygotowywała protokół postępowania dla badaczy nasłuchujących transmisji obcych. Od tamtej pory instrukcje pozostały w dużej mierze nie zmienione i są postrzegane jako wytyczne, a nie konkretny plan postępowania w przypadku kontaktu z obcymi.

Niestey protokół nie ma mocy prawnej, a pan Shostak mówi, że Narody Zjednoczone nie są zainteresowane jego aktualizacją.