sobota, 13 styczeń 2018 00:00

Pozaziemski kamień Hypatia

Kawałek skały, który spadł na Ziemię i został odkryty na pustyni w Egipcie, może być kluczem do zrozumienia, w jaki sposób powstał system słoneczny.

Kamień Hypatia, nazwany na cześć pierwszej matematyczki i astronoma, zawiera minerały jakie nie znajdują się w naszym Układzie Słonecznym. Eksperci twierdzą, że pozaziemski obiekt mógł powstać w czasie, gdy wszechświat nadal przybierał kształt i może być starszy od naszego Słońca.

Zawiera mikro mineralne związki, które nie występują w naszym regionie kosmicznym czy w znanych nam meteorytach i kometach.

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Johannesburu, którzy zastosowali zaawansowane techniki skanowania do analizy struktury Hypatii.

Skała, która spadła na Ziemię musiała mieć co najmniej kilka metrów średnicy, ale rozpadła się na małe fragmenty z których Hypatia jest jednym z nich. Sam kamieni jest również podzielony na mniejsze części, opisane przez naukowców jako kamyki o wielkości jednego lub kilku centymetrów. Członkowie zespołu zauważyli, że struktura porcji minerałów nie przypomina żadnych znanych meteorytów odkrytych na naszej planecie. Stosunek substancji chemicznych obecnych we fragmencie różni się od wszystkiego co poprzednio badano. To może dowodzić dwóch możliwych rozwiązań. Po pierwsze Hypatia może być fragmentem meteorytu, który istniał zanim powstał nasz Układ Słoneczny i miliony lat później został pochwycony przez ziemską grawitację. Drugie wytłumaczenie zakłada, że to fragment meteorytu utworzony z tej samej kosmicznej chmury pyłu co Układ Słoneczny.

Jeśli ostatnia z teorii jest prawdziwa, podważyło by to nasz obecny model tego procesu, w którym znajduje się mgławica o równomiernie rozproszonych elementach, które z których utworzyły się ciała niebieskie. Dr Marco Andreoli pracownik naukowy na Uniwersytecie Witwatersrand i członek zespołu badawczego kamienia Hypatia powiedział "Kiedy Hypatia została po raz pierwszy uznana z obiekt pozaziemski, była to sensacja ale to najnowsze wyniki otwierają drogę do największych pytań. W ziarnach Hypatii stosunek pierwiastków do siebie nawzajem jest zupełnie inny niż stosunek tych pierwiastków w skałach na Ziemi lub w znanych nam meteorytach. Jest to unikalne w całym naszym Układzie Słonecznym".

 


Hypatia z Aleksandrii była wiodącym matematykiem i astronomem w czwartym wieku naszej ery i została zabita za jej futurystyczne poglądy. Jej wiedza była nie do zaakceptowania przez przywódców religijnych. Kamień który nosi jej imię odkrył w grudniu 1996 roku egipski geolog Aly Barakat, który badał na pustyni obecność szkła. Szło na wschodniej Saharze na terenach Egiptu i Libii jest podobne do szkła morskiego, które formuje się w oceanach. Geolodzy uważają, że mogło powstać około 28 milionów lat temu pod wpływem uderzenia meteorytu. Dr Barakat natychmiast zainteresował się błyszczącym kamieniem wyłożonym mikroskopijnymi diamentami.

 

Szkło z pustyniW 2013 roku profesor Jan Kramers z zespołu badawczego Uniwersytetu w w Johannesburu ogłosił, że Hypatia zdecydowanie nie pochodzi z Ziemi. Do 2015 roku inny zespół badawczy ogłosił, że kamień nie jest częścią żadnego znanego nam typu meteorytu lub komety.

W najnowszym badaniu profesor Kramers i jego współpracownicy wykorzystali szereg zaawansowanych technologicznie skanów do zbadania wnętrza kamienia. Porównują wewnętrzną strukturę skały z ciastem owocowym, które spadło z półki w mąkę i pękło. Matryca mineralna, która stanowi większość skały jest reprezentowana przez ciasto, podczas gdy osadzone w niej ziarna mineralne przypominają wiśnie i orzechy. Mąka jest materiałem wtórnym, który zbierał gdy trafił na nasza planetę. Ich badania wykazały, że chociaż pierwiastki chemiczne węgiel i krzem oraz aluminium i żelazo są takie same to ich stosunek jest całkiem inny niż na Ziemi. Pełne wyniki badań opublikowali w czasopiśmie Geochimica et Cosmochimica Acta.

 • Wrz 24th 2018
  Es Vedra to mała wyspa położona niedaleko Ibizy. W przeciwieństwie do niej Es Vedra jest bezludna. Jest to jeden z czynników, który powoduje, że ma bogatą faunę i florę. Es Vedra to nie tylko rośliny i zwierzęta, ale również legendy. Najbardziej znana legenda powiązana z tą wyspą to legenda o Atlantydzie. Ponadto Es Vedra została powiązana z Odyseją Homera, a także z obserwacjami UFO, które miały unosić się nad wyspą.Wyspa znajduje się w zachodniej części Morza Śródziemnego, niedaleko zachodniego wybrzeża Ibizy. Składa się głównie z wapienia. Najwyższy punkt tej małej wyspy znajduje się nieco ponad 400 metrów nad poziomem morza. Es Vedra jest częścią rezerwatu przyrody Cala d'Hort. Wyspę zamieszkuje kilka gatunków zagrożonych ptaków i około 166 rzadkich gatunków roślin.Jedna z legend głosi, że Es Vedra jest w rzeczywistości czubkiem wyspy, która miała być mityczną Atlantydą. Wyspa ma być pozostałością tego co zostało zatopione w morzu. Es Vedra jest również
 • Wrz 11th 2018
  Centrum naukowe o pseudo-Genetycznym rodowodzie o wartości 400 milionów (20 mln PLN) rubli będzie badać wymarłe zwierzęta, pobierać z nich komórki i starać się przywrócić takie stworzenia do życia. Ich priorytety to mamut włochaty, nosorożec wełnisty, lew jaskiniowy i konie. Projekt zostanie zaprezentowany na IV Wschodnim Forum Ekonomicznym które odbywa się we wrześniu w dniach 11-13. Naukowcy mają współpracować z naukowcami z Korei Południowej. Pełniąca obowiązki rektora Jewgienija Mikhailova planuje światowej klasy ośrodek paleo-genetyczny. Wsparcie dla rozwoju obiecał regionalny rząd republiki Sakha, znany jako Jakucja. W tym regionie znaleziono około 80% unikalnych próbek zwierząt plejstoceńskich i helioceńskich. Wszystkie szczątki zachowały się z tkankami miękkimi. Były one pochowane przez dziesiątki tysięcy lat dzięki wiecznej zmarzlinie. Opracowano już plany, które obejmowałyby laboratoria umieszczone w wiecznej zmarzlinie w celu pracy z próbkami z wielu różnych wymarłych gatunków. Ekspertka dr Lena Grigorieva powiedziała "Nigdzie na świecie nie ma takiego unikalnego materiału. Dzięki współpracy z
 • Sie 29th 2018
  Zgdonie z najnowszymi doniesieniami z Discovery Channel Explorer Hunter, znaleziono dowody na zestrzelenie statku obcych. Korzystając z map stworzonych przez słynnego astronautę NASA Gordona Coopera, odkrywca Darrel Miklos dokonał zadziwiającego odkrycia w obszarze tzw. Trójkąta Bermudzkiego. Trójkąt Bermudzki, znany rónież jako "Diabelski Trójkąt" to region w zachodniej części Północnego Atlantyku i jest określany punktami na Bermudach, Florydzie i Portoryko. Rozciąga się na nie więcej niż 1600 km w jedną stronę. Zgodnie z US Navy trójkąt nie istnieje, a nazwa nie jest rozpoznawana przez Amerykańską Radę ds. Nazw Geograficznych. Ten obszar to bezmiar niewiarygodnych opowieści i plotek. Przypisuje się mu moce nadprzyrodzone lub nie z tego świata. Odkrycie dokonane przez Miklosa pojawiło się w przeciągu dwóch sezonów popularnego serialu Cooper's Treasure w Discovery Channel. Dzięki mapom zebranym w latach 60-tych ubiegłego wieku przez słynnego astronautę NASA Gordona Coopera. To dzięki niemu zidentyfikowano ponad 100 anomalii magnetycznych na Karaibach. Miklos wyruszył na
 • Lip 30th 2018
  System wykrywania i analiz (MIDAS - Moon Impacts Detection and Analysis System) w nocy z 17 na 18 lipca zaobserwował dziwne zjawisko. Obserwatoria MIDAS znajdujące się w Hiszpanii codziennie skanują powierzchnię Księżyca w poszukiwaniu uderzeń po meteorytach oraz znajdujących się w pobliżu asteroid.Oświadczenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ujawniło, że błyski zarejestrowane dokładnie w odstępie 24 godzin, pokazują obiekty podążające za czymś. Szczegółowe zdjęcia nierównej powierzchni Księżyca, uchwycone przez kamery CCD o wysokiej czułości pokazują dokładny moment zdarzenia.Czy ten materiał mógłby być dowodem na to, że łowcy UFO muszą ostatecznie rozstrzygnąć debatę na temat tego, czy obcy dolecieli na Ziemię? Jest bardzo mało prawdopodobne, aby zdjęcia te miały coś wspólnego z kosmitami, ale zarówno MIDAS, jak i ESA zgadzają się, że błyski były pochodzenia pozaziemskiego. ESA oświadczyła "17 lipca 2018 bryła z kosmosu została wepchnięta w Księżyc z wystarczającą energię, by wytworzyć taki błysk światła. Inna skała prawie dokładnie 24 godziny
 • Cze 25th 2018
  Archeolodzy dokonali niezwykłego znaleziska, mumię kobiety z ludu Hunów. Po spadku poziomu wody, znaleziono dobrze zachowaną mumię na brzegu gigantycznego zbiornika na rzece Jenisej tuż przed ogromna zaporą Sayono-Shuhenskay. Jest to dziewiąta co do wielkości elektrownia wodna na świecie.Kobieta została pochowana w jedwabnej spódnicy z sakwą w której była porcja żywności na dalszą podróż po śmierci. W pudełku z brzozy, znajdowało się chińskie lustro. W pobliżu jej szczątków znajdował się wazon w stylu Hun. Zespół archeologów z Instytutu Historii Kultury Materialnej w Sankt Petersburgu pracujący nad linią brzegową w Republice Tywy zauważył nietypową kamienną konstrukcję wygladającą na grób. "Mumia była w dość dobrym stanie, odziana w miękkie tkaniny, skóry, z nietkniętą odzieżą i dobytkiem" opowiada Natalia Solovieva, zastępca dyrektora Instytutu "Ubrania wyglądają na jedwabne, z paciorkami i klamra z jakimś wzorem". Archeolog dr Marina Kilunovskaya powiedziała "Podczas wykopalisk na brzegu zbiornika znaleziono mumie kobiety, dolna część jej ciała była szczególnie
 • Maj 27th 2018
  Imperium rzymskie pozostawiło znaczący ślad w swojej historii. Historii, która nie jest przekazywana w szkołach."Odkryliśmy, że zanieczyszczenie ołowiu na Grenlandii daje nam informacje o plagach, wojnach czy np. niepokojach społecznych i ekspansjach imperialnych w Europie"Od majestatycznych dróg, urządzeń sanitarnych, po systemy edukacyjne, starożytne Imperium Rzymskie Dbało o to by po wielu latach można było mówić o tych ludziach z wielkim podziwem. Teraz naukowcy badający Arktyczne pokrywy lodowe, odkryli ślady powstania i upadku imperium rzymskiego osadzone w lodzie. Eksperci zdołali prześledzić wzrost gospodarczy i upadek Imperium Rzymskiego, tylko dzięki na zwiększoną produkcję monet. Naukowcy twierdzą, że większość emisji ołowiu we wskazanym okresie związana jest z masową produkcją srebra. Jak wyjaśniają eksperci, zanieczyszczenia z kopalni ołowiu w czasach starożytnego imperium rzymskiego, dotarło do pokrywy lodowej Grenlandii. Uważa się, że emisje ołowiane zostały zachowane dzięki opadom śniegu , które nakładały się warstwami co pozwalało dokonać obliczeń. Mówiąc o odkryciu Joe McConnell hydrolog z
 • Maj 13th 2018
  Wśród wielu niewiarygodnych odkryć, naukowcom udało się odkryć nieznane wcześniej niezidentyfikowane wraki statków zlokalizowane setki metrów pod powierzchnią wody. To, że na dnie jest ukrytych wiele sekretów, nie jest żadną tajemnicą. To, że nie mieliśmy czasu, ani możliwości odkrywania tych tajemnic, również nie jest tajemnicą.Jednak naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration przeprowadzili ekspedycję, aby zbadać wiele wraków znajdujących się w niezbadanych wodach z najgłębszych zakątków Zatoki Meksykańskiej. To co udało im się zarejestrować jest fascynujące. Aby zbadać te nieznane wody, użyli zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych. Skupili się na najmniej eksplorowanym obszarze Zatoki Meksykańskiej. Wśród odkryć, znalazły się niemieckie łodzie podwodne, a także pirackie statki, które mogą pochodzić nawet z XIX wieku. Teraz korzystając z najnowocześniejszych technologii, eksperci próbują dowiedzieć się jak najwięcej o historiach i losach tych statków, które pochłonął ocean.Wśród okryć eksperci z NOAA znaleźli szczątki holownika o nazwie New Hope, który zatonął podczas tropikalnej burzy w latach
 • Kwi 8th 2018
  Archeolodzy odkryli ponad 50 tajemniczych nowych linii Nazca. Niektóre z nich są setki lat starsze niż, odkryte do tej pory linie z Nazca. Naukowcy dowiedzieli się, że niektóre z tych linii pochodzą z czasów, gdy lud z Nazca jeszcze nie zamieszkiwał tych regionów. Do tej pory wiedzieliśmy, że ludzie z Nazca żyli tu od 200 do 700 roku naszej ery. Teraz naukowcy uważają, że niektóre z projektów zostały stworzone przez ludzi z Topará i Paracas."Nowe odkrycie zmienia to w co wcześniej wierzyli naukowcy" powiedział Johny Isla w National Geographic. Isla, pracuje w peruwiańskim Ministerstwie Kultury. Powiedział też "Oznacza to, że jest to tradycja, która trwa od ponad tysiąca lat, która wyprzedza słynne geoglify kultury Nazca, co otwiera drzwi do nowych hipotez dotyczących ich funkcji i znaczenia".Geoglify obejmują rozległe tereny położone pomiędzy miastami Palpa i Nazca. Niektóre geoglify przedstawiają zwierzęta, przedmioty lub zwarte kształty. Inne są tylko liniami. Często kształt geoglifu
 • Mar 18th 2018
  Nowe badania DNA wykazały, że nasi przodkowie w co najmniej dwóch przypadkach mieszają się z inną tajemnicza grupą homininów zwanych Denisowianinami. Obecnie około 5 procent DNA niektórych Australijczyków - szczególnie ludzi z Papui Nowej Gwinei - to DNA Denisowian. Naukowcy odkryli dwa odrębne ludzkie genomy - jeden z Oceanii i drugi z Azji Wschodniej- oba mają wyraźne denisowiańskie pochodzenie. Genomy są różne, co sugeruje, że istniały co najmniej dwie oddzielne fale mieszania się gatunków, prawdopodobnie pomiędzy 200 000, 50 000 lat temu. Naukowcy wiedzieli, że ludzie żyjący na wyspach na południowym Pacyfiku mają denisowiańskie pochodzenie. Ale nie spodziewali się, że ludzie z Azji Wschodniej będą mieli wyjątkowo odmienny typ. W artykule opublikowanym w marcowym wydaniu Cell 15 naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie przebadali ponad 5600 sekwencji całego genomu od osób z Europy, Azji, Ameryki i Oceanii i porównali je z genomem Denisowian. "Wiadomo już, że osoby z Oceanii w szczególności
 • Sty 31st 2018
  Znany psycholog ewolucyjny Gordon Gallup w wywiadzie dla The Sun powiedział, że hybryda człowieka i szympansa urodziła się w laboratorium w Orange Park na Florydzie. Miało to miejsce 100 lat temu. Gallup, który opracował test "rozpoznawania siebie" czyli test lustra, który bada zdolność rozpoznawania siebie w lustrze. Ukuł on termin "humanizee", który odnosi się do hybrydy człowieka i szympansa. W wywiadzie dla gazety powiedział, że jego były profesor twierdził, że dziecko humanizee urodziło się w placówce badawczej w której pracował. Gallup, który jest także profesorem na University of Albany, twierdzi, że jego profesor pracował w Yerkes, zanim centrum badawcze przeniosło się do Emory University w Atlancie w 1930 roku. "Jednym z najciekawszych przypadków byłą próba, która została podjęta w latach dwudziestych XX wieku w pierwszym ośrodków badawczym naczelnych założonym w USA w Orange Park na Florydzie" powiedział Gallup.Oni zapłodnili samicę szympansa ludzkim nasieniem od nieujawnionego dawcy. Stwierdzili też, że ciąża