środa, 24 maj 2017 00:00

Znane i niebezpieczne asteroidy.

Scena, której wszyscy się boją to ogromna skała kosmiczna zderzająca się z Ziemią powodująca powszechny chaos i zniszczenie. W tym momencie chyba najlepszym wyjściem jest być w centrum takiego uderzenia.

Wiodący astronom z NASA podał listę pięciu znanych asteroid, które w przeciągu roku powinny zbliżyć się do Ziemi. Ron Baalke, eksplorator kosmosu z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie zapowiada wydarzenia na następne 12 miesięcy "Lista znanych planetoid, które zbliżą się do Ziemi na odległość mniejszą niż 5 LD (Lunar Distance 1LD to odległość Ziemi od Księżyca) to 5 pozycji."

Według pana Baalke pierwsze spotkanie nastąpi 23 lipca, kiedy to obiekt 2017BS5 o przewidywalnej średnicy 40-90 metrów przeleci w odległości 3,15 LD od Ziemi. To nie ona będzie powodem drżenia naszych serc. To co najgorsze pojawi się 12 października, kiedy to obiekt 2012TC4 znajdzie się w odległości 0,15 LD (57 659 km). Na całe szczęście jej średnica to 12-27 metra.

Kolejne trzy pojawią się 3 grudnia, 24 lutego i 2 kwietnia. I chociaż pan Baalke wyróżnił tylko te pięć, może pojawić się kilka innych asteroid, które przemkną blisko Ziemi.

Jednym z takich obiektów będzie asteroida wielka jak autobus. Obiekt o nazwie 2017FJ101 znajdzie się w odległości 325 tyś km od Ziemi, to mniej niż odległość do Księżyca.

Od lat naukowcy starają się opracować sposoby radzenia sobie z zagrożeniem lecącym w nas z kosmosu. Biały Dom opublikował oficjalny dokument o nazwie "Narodowa Strategia Przygotowania do namierzania obiektów zbliżających się do Ziemi." opisuje on plan postępowania w przypadku, gdy wykryjemy meteor lub asteroidę o trajektorii kolizyjnej z Ziemią. Dokument stara się poprawić gotowość USA do zajęcia się kwestią zagrożeń poprzez poprawę integracji istniejących zasobów krajowych i międzynarodowych oraz dodaje ważne obecnie niedostępne możliwości.

Powstanie takich dokumentów jest spowodowane pojawiającymi się obiektami na naszym niebie. Jednym z nich był 17 metrowy meteor, który w 203 uderzył w Czelabińsk w Rosji powodując obrażenia u ponad 1000 osób. Najgorsze w tym wszystkim było to, że nic nie wiedzieliśmy o tym obiekcie. Dlatego Biały Dom koncentruje się również na poprawie modelowania i przewidywania takich obiektów. Mają się pojawić sondy kosmiczne, które będą posiadać super precyzyjną technikę by sterowane przez człowieka mogły unicestwiać takie zagrożenia.

Oczywiście to wszystko jest tylko zapisane na kilkuset kartkach papieru. Obecnie nie ma, żadnych systemów chroniących nas przed takimi obiektami. Kiedy powstaną, nie jest powiedziane, że będą skuteczne. Teraz możemy liczyć na prawidłowe obliczenia ekspertów z różnych ośrodków astronomicznych.


 • Wrz 19th 2017
  Biblioteka Newberry w Chicago posiada ponad 80 tyś dokumentów o szerokim spektrum, poprzez religię w czasach średniowiecza, rewolucji przemysłowej do zimnej wojny. W lipcu badacze i pracownicy biblioteki umieścili na swojej stronie internetowej kilka tekstów, które sięgają do XVII wieku. Znajdziemy tam postmodernistyczne rękopisy o magii i czarach. I co najważniejsze, każdy z nas może pomóc w ich transkrypcji, tłumaczeniu i edycji. Może to brzmi śmiesznie, ale Biblioteka Newberry naprawdę zaprasza miłośników języka literackiego z całego świata, aby ci pomogli w tłumaczeniu. Proszą też o pomoc osoby, które zajmują się magią. Potrzebne są osoby rzucające uroki jak i rozmawiające z duchami. "Nie potrzebujesz doktoratu z tych dziedzin" pisze Christopher Fletcher, koordynator projektu i współzałożyciel Fundacji imienia Andrew W. Mellona "Ta inicjatywa to świetny sposób, aby umożliwić społeczeństwu zaangażowanie się w pewien sposób w badania nad tymi materiałami".Na stronie znajdują się trzy rękopisy: Księga Magicznych Uroków, Księga Wspólnoty i Sprawy sumienia
 • Wrz 9th 2017
  Siedemnastowieczny list od diabła, został napisany przez sycylijską zakonnicę. Twierdziła, że to Lucyfer kierował jej ręką. Teraz okazuje się, że tekst został przetłumaczony przez użytkowników tzw. dark netu. List został napisany przez Marię Crocifissa della Concezione w klasztorze Palma di Montechiaro w 1676. Siostra Maria urodziła się w 165 roku jako Isabella Tomasi. Pewnego ranka w 1676 roku, gdy się obudziła była cała brudna od tuszu. Przed nią leżał tajemniczy list. Swoim siostrom powiedziała, że została opętana przez szatana i to on zmusił ją do napisania wiadomości. Siostry uwierzyły jej i próbowały odszyfrować to co zostało napisane. Niestety przez wiele lat się to nie udało więc wystawiły wiadomość w kościele, by ludzie mogli spróbować swoich sił. 340 lat później grupa włoskich informatyków z Centrum Nauki Ludum w Katanii na Sycylii wydzieliła kod. Użyli do tego oprogramowania służącego do odszyfrowywania. Znaleźli je w dark necie. "Słyszeliśmy o oprogramowaniu, które naszym zdaniem
 • Wrz 2nd 2017
  W chinach podczas prac budowlanych, pracownicy natknęli się na trumnę zawierającą bardzo dobrze zachowane męskie zwłoki. Odkrycia dokonano w wiosce Zhizhu w hrabstwie Anhua w chińskiej prowincji Hunan. Zwłoki były ubrane w dobrej jakości tkaniny. Mężczyzna trzymał chyba swój ulubiony przedmiot. Wstępne badania wykazały, że zmarły mógł żyć podczas dynastii Ming (1360 do 1640) lub dynastii Qinq (1644 do 1912). Do budowy jego trumny użyto wapienia i drewna. Mieszanka tych dwóch składników zadziałała jak środek konserwujący ciało. Chińska Administracja Państwowa Dziedzictwa Kulturowego stwierdziło, że był to człowiek pochodzenia szlachetnego, a przynajmniej był zamożny.  Zwłoki przeniesiono do laboratorium, gdzie zostaną przebadane. Sama budowa została w tym miejscu wstrzymana, a administracja, może nawet zwrócić się do firmy by ta zawiesiła tam prace na czas nieokreślony. Sami robotnicy byli lekko przestraszeni ponieważ, według kultury chińskiej otwarcie trumny ma przynosić pecha.  
 • Sie 19th 2017
  Według wyliczeń naukowców 1 września 2017 przeleci relatywnie blisko Ziemi asteroida o szerokości ok 7,5 km. Asteroida została nazwana Florencja. Według NASA jest to najbliższa nam asteroida tej wielkości. Została odkryta dzięki prowadzonym obserwacjom radarowym kosmosu. NASA zapewnia nas, że Florencja przeleci w bezpiecznej odległości około 7 milionów kilometrów od Ziemi. Oczywiście nie będzie to najbliższe spotkanie naszej planety z takim obiektem, ale eksperci twierdzą, że ten obiekt jest największy nam znany. "Choć wiele znanych planetoid przeleciało bliżej Ziemi niż to zrobi Florencja 1 września, wszystkie zostały ocenione jako mniejsze" powiedział Paul Chodas, kierownik Centrum Badań Nad Ziemią NASA. "Florencja jest największą asteroidą, która minie naszą Ziemię i jaką udało nam się wykryć dzięki naszym działaniom."Asteroidę po raz pierwszy dostrzeżono w 1981 roku, a jej przelot obok Ziemi będzie najbliższym od 1890 roku. Następnym razem przeleci równie blisko dopiero w 2500 roku. Według NASA będzie można ją obserwować nawet przez
 • Sie 16th 2017
  Czy zaawansowana cywilizacja obcych mogła nas odnaleźć za pomocą map wysłanych 40 lat temu przez NASA? Dr Frank Drake, człowiek który pomagał w ich projektowaniu ostrzegał, że mapy mogą być zagrożeniem dla naszego gatunku. Nasze poszukiwania obcego życia przebiegają szybciej niż sobie wyobrażamy. Jak się wydaje najważniejszy z kroków w znalezieniu naszych kosmicznych sąsiadów zrobiono w latach siedemdziesiątych. To wtedy NASA wysłała w przestrzeń kosmiczną mapy ujawniające lokalizację naszej planety. Umieszczono je na pokładzie czterech statków kosmicznych z nadzieją, że umożliwi nam to komunikację z kimś kto tam jest. Pomimo tego faktu, że wysłanie map Ziemi w kosmos było dużym krokiem dla ludzi, to jeden z twórców dr Frank Drake miał wątpliwości. Wszystkie cztery statki to Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 i Voyager 2. Opuściły nasz Układ Słoneczny i zmierzają w stronę głębokiej przestrzeni kosmicznej. Dr Drake, który pracował w NASA miał za zadanie zaprojektowanie kosmicznych map umieszczonych na
 • Lip 20th 2017
  Przez lata armia ludzi twierdziła, że w dawnych czasach Mars był zamieszkiwany przez inteligentną cywilizację. Powstały na ten temat różne teorie spiskowe. Twierdzono, że kosmici zbudowali tam świątynie i struktury, które odzwierciedlają te znajdujące się na Ziemi. Najbardziej z ekstremalnych i niewiarygodnych teorii mówi o zniszczeniu cywilizacji poprzez wojnę atomową. Debata na ten temat wydaje się nie kończyć, a zdjęcia przesyłane przez łaziki co jakiś czas wzbudzają kolejne podejrzenia. W jednym teoretycy i NASA pozostają zgodni. W dawnych czasach Mars był inny posiadał wielkie oceany, rzeki i jeziora na swojej powierzchni. Jednak łaziki NASA nie znalazły przekonywującego dowodu, na istnienie jakichkolwiek form życia teraz czy w przeszłości. Wszystkie teorie rozwijały się od 1976 roku, kiedy to sonda Viking przesłała obraz twarzy. Wiele osób twierdziło, że jest to sztucznie wybudowany pomnik, podobny do egipskiego feniksa. Inni twierdzili, że jest to przesłanie dla Ziemian, taka informacja gdzie szukać życia na innych planetach.
 • Cze 11th 2017
  Jaskinia Balankanché czyli Tron świętego Jaguara, to sieć jaskiń położonych na półwyspie Jukatan w Meksyku. Ta sieć jaskiń znajduje się w pobliżu słynnej miejscowości Chichen Itza i była wykorzystywana przez Majów do różnych ceremonii religijnych. Odkryto ją w czasach nowożytnych na początku XX wieku. Dziś jaskinia Balankanché jest udostępniona turystom. Odkrycia dokonano w 1905 roku, przez archeologa Edwarda Herberta Thompson, był on zafascynowany cywilizacją Majów. Jednym z projektów nadzorowanych przez Thompsona było pogłębienie Cenote Sagrodo, podczas której wykopano wiele różnych artefaktów, w tym złote i jadeitowe. Znaleziono także ludzkie szczątki. W tym czasie dowiedział się o jaskini Balankanché i postanowił ją zbadać. W Wielkanoc w 1905 roku, Thompson wraz z Alfredem Tozzerem zbadali jaskinię. Tozzer w liście wysłanym do rodziny zauważył, że jaskinia Balankanché jest ogromna, a w wielu miejscach można znaleźć ceramiczne wazy. Tozzer spekulował również, że sieć jaskiń była wykorzystywana przez lokalną ludność podczas różnych konfliktów. Jednak dopiero
 • Maj 24th 2017
  Scena, której wszyscy się boją to ogromna skała kosmiczna zderzająca się z Ziemią powodująca powszechny chaos i zniszczenie. W tym momencie chyba najlepszym wyjściem jest być w centrum takiego uderzenia. Wiodący astronom z NASA podał listę pięciu znanych asteroid, które w przeciągu roku powinny zbliżyć się do Ziemi. Ron Baalke, eksplorator kosmosu z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie zapowiada wydarzenia na następne 12 miesięcy "Lista znanych planetoid, które zbliżą się do Ziemi na odległość mniejszą niż 5 LD (Lunar Distance 1LD to odległość Ziemi od Księżyca) to 5 pozycji."Według pana Baalke pierwsze spotkanie nastąpi 23 lipca, kiedy to obiekt 2017BS5 o przewidywalnej średnicy 40-90 metrów przeleci w odległości 3,15 LD od Ziemi. To nie ona będzie powodem drżenia naszych serc. To co najgorsze pojawi się 12 października, kiedy to obiekt 2012TC4 znajdzie się w odległości 0,15 LD (57 659 km). Na całe szczęście jej średnica to 12-27 metra. Kolejne
 • Kwi 11th 2017
  NASA zwołała komisję w celu omówienia kolejnego poważnego odkrycia. W konferencji ma uczestniczyć kilku członków zespołu Cassini, co powoduje spekulacje, że ogłoszenie może dotyczyć Europy księżyca Jowisza lub Enceladusa księżyca Saturna. Księżyc Europa jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w Układzie Słonecznym jeżeli mówimy o obcym życiu. Odkąd sondy Voyager przeleciały w pobliżu tego księżyca pojawiło się mnóstwo spekulacji, że może być tam ciepły i płynny ocean pod skorupą czerwono-białego lodu. Ostatnie obserwacje z teleskopu Hubble'a sugerują nawet, że część tej wody ucieka w przestrzeń w postaci gejzerów podobnych do tych które są obserwowane na księżycu Saturna Enceladusie. Europa ma więcej ilości wody niż na Ziemi. "Obserwacje Europy dostarczyły nam wielu wskazówek w ciągu ostatnich dwóch dekad. Teraz nadszedł czas na znalezienie odpowiedzi na jedno z najgłębszych pytań ludzkości" powiedział John Grunsfeld administrator ds. misji naukowych NASA.  Zgodnie z raportami Agencji Kosmicznej w czwartek (13-04-2017) na konferencji będą omawiane nowe
 • Kwi 5th 2017
  W 2014 w jednym z laboratoriów NASA odkryto asteroidę szeroką na kilometr. Nazwano ją 2014 JO25. Po trzech latach obserwacji asteroidy NASA ogłosiła, że w najbliższym miesiącu znajdzie się bardzo blisko Ziemi.Patrząc z naszego punktu nie będzie to też tak blisko - 19 kwietnia 2017 będzie w odległości 4,6 LD (lunar distances - czyli 1LD to jest tyle ile wynosi odległość Ziemi od Księżyca - 384 400 km). Będzie wtedy jednym z największych spotkań z asteroidami (tymi znanymi) w tym roku. Jest to najbliższe spotkanie z ta asteroidą od co najmniej 400 lat. Międzynarodowa Organizacja Astronomiczna, która śledzi takie obiekty jak asteroidy i komety, nazwała 2014 JO25 potencjalnie niebezpieczną planetoidą. Zdaniem NASA nie ma co bić na alarm, ponieważ ta definicja dotyczy wszystkich obiektów, które przechodzą w takich odległościach od Ziemi:"Potencjalnie niebezpieczne asteroidy (PHA) są obecnie definiowane w oparciu o parametry, które mierzą potencjał asteroidy w możliwości zniszczeń jakby zbyt