poniedziałek, 09 październik 2017 00:00

Piramidy to nie tylko Egipt.

Wielka Piramida w Gizie czy piramidy w Meksyku to jedne z najbardziej znanych piramid starożytnego świata. Ale tysiące innych piramid istnieje, nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Powód, dla którego tak wiele starożytnych cywilizacji budowało piramidy pozostaje tajemnicą. Niemniej jednak, wiele z tych imponujących zabytków pozostaje jako dziedzictwo tych bogatych, starożytnych kultur. Poniżej przedstawiam 5 mniej znanych starożytnych piramid:
 
 
1. Piramida w sercu Rzymu, Włochy. (na pierwszym zdjęciu)
 
Rzym jest znany ze swojej starożytnej architektury - Koloseum, Panteon, Trajana czy Forum Romanum. To tylko kilka z ważnych zabytków, ale czy kojarzycie Rzym z piramidą. W samym sercu Rzymu znajduje się piramida, która mierzy 30 metrów długości i 35 metrów wysokości, ma też około 2000 lat.
 
Piramida Cestiusza, taką nosi nazwę została zbudowana wzdłuż drogi Via Ostiensis. Był to ważny trakt w czasach starożytnego Rzymu, między 18, a 12 rokiem p.n.e..
W piramidzie znajduje się sala grobowa, gdzie według inskrypcji umieszczono ciało rzymskiego polityka Gajusza Cestiusza, pretora i kapłana. Inny napis informuje, że budowa piramidy trwałą zaledwie 330 dni.
 
2. Tajemnicze piramidy na Teneryfie, Wyspy Kanaryjskie.

 


 Jedna z piramid w Güímar

Teneryfa jest raczej znana jako idealne miejsce do wypoczynku. Wielu turystów odwiedza tą wyspę, nie wiedząc, że są tam piramidy i nierozwiązana tajemnica.
 
Piramidy można znaleźć w miejscowości Güímar, na południu Teneryfy. Zbudowano je z bazaltu bez użycia zaprawy. Piramidy powodują wiele kontrowersji wśród naukowców. Jedno z badań opartych na ceramice znalezionej nieopodal datuje piramidy na XIX wiek naszej ery. Naukowcy sugerują też, że są to zwykłe stosy kamieni ułożone przez rolników, podczas oczyszczania ziemi. Ta teoria została zakwestionowana przez norweskiego eksploratora Thora Heyerdahl. Twierdzi, że piramidy zostały zbudowane przez Guanczów, aborygenów Barberów z Wysp Kanaryjskich, którzy migrowali na archipelag około tysiąca lat p.n.e.. Hayerdahl wskazuje, że konstrukcje są starannie zaprojektowane ze stopniowo ustawionymi poziomami.
 
W 1991 roku Juan Antonio Belmonte Avilés, Antonio Aparicio Juan, and César Esteban López, badacze z Canary Institute of Astrophysics wykazali, że długie brzegi niektórych tarasów otaczających piramidy oznaczały kierunek letnich i zimowych przesileń.
 
Heyerdahl postawił hipotezę, że te piramidy tworzyły czasowy i geograficzny punkt w podróży między starożytnym Egiptem, a państwem Majów.
 
3. Wielka Piramida Cholula, Meksyk.

Ruiny Wielkiej Piramidy Cholula

 
Pomimo, że została uznana za największą na świecie (Księga Rekordów Guinnessa) to nie wiele osób o niej słyszało. Znajduje się za miastem Puebla. Była przeznaczona dla Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bóstw Panteonu Bogów Mezoameryki. Cholula w czasach prekolumbijskich była dużym miastem i ośrodkiem religijnym. Budowę świątyni rozpoczęto w II wieku p.n.e.. Przechodziła wiele etapów zanim osiągnęła swój ostateczny kształt. Około 1100 roku miasto znalazło się w rękach Toltec-Chichimecas, a piramidę opuszczano w miarę powstawania nowych świątyń. Przez wieki pokrywała ją roślinność. Do tego stopnia przypominała naturalną górę, że postanowiono tam wybudować kościół katolicki - Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios
 
4. Legendarna Biała Piramida Xian, Chiny - piramida której nie ma?

Model Białej Piramidy
 

Na płaskiej równinie w prowincji Shaanxi, w pobliżu starożytnej stolicy Xi'an, znajduje się wiele spektakularnych piramidalnych kopców. To tam powstała legenda o Białej Piramidzie.
 
Pierwsze obserwacje Białej Piramidy sięgają poprzedniego stulecia. Opis tych obserwacji został umieszczony w pamiętnikach amerykańskiego agenta turystycznego i handlarza Freda Meyera Schrodera. Miał on ją dostrzec z dość znacznej odległości w prowincji Shaanxi w 1912 roku. Schroder szacował, że piramida miała co najmniej 300 metrów wysokości i długości 500 metrów. Takie monstrualne wymiary dałyby strukturze objętość dziesięć razy większą niż objętość Wielkiej Piramidy w Egipcie. Przewodnik, który miał wędrować wspólnie ze Schroderem poinformował go, że piramida ma co najmniej 3000 lat, a informacje o niej są zapisane w starożytnych klasztornych dokumentach.
 
Dwie kolejne obserwacje zostały przeprowadzone przez pilotów i miały miejsce w latach 40-tych XX wieku. Potwierdzały wcześniejsze doniesienia o jej wielkości i cechach.
 
Niektórzy uważają, że Biała Piramida może leżeć w terenie Gór Qin Ling. To może utrudniać jej obserwację, ponieważ znajduje się wśród wysokich gór i głębokich wąwozów. Niestety do tej pory mimo wielu prób, nie udało się potwierdzić jej istnienia.
 
5. Piramida Caral w Peru.
 

Ruiny Wielkiej Piramidy w Caral


Cywilizacja Norte Cico Supe, była pierwszą znaną cywilizacją Ameryki. Jej stolicą była Sacred City of Caral - metropolia sięgająca 5000 lat wstecz. Mieszkańcy posiadali wiedzę na temat złożonych praktyk rolniczych, mieli bogatą kulturę i monumentalną architekturę - świątynie, amfiteatry, okrągłe place, dzielnice mieszkaniowe oraz piramidy. Starożytne miasto odkryto w 1905 roku przez niemieckiego archeologa Maxa Uhle'a. Ale dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku archeolodzy zauważyli, że wierzchołki uważane za naturalne formacje okazały się piramidami. Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku odsłonięto pełne centrum wielkiego miasta Caral wraz z jego sześcioma piramidami.
 
 
Musimy też pamiętać, że według opinii wiele piramid jeszcze nie odkryto. Szczególnie te ukryte w gęstej dżungli Ameryki Południowej czy Azji. Mówi się też o piramidach na Antarktydzie, ukrytych pod wszechobecnym śniegiem.
 

 • Maj 15th 2018
  Około 540 milionów lat temu, życie na Ziemi nagle eksplodowało. Planeta zdominowana przez proste organizmy, nagle stała się domem większości znanych obecnie grup zwierząt. Tak zwany wybuch kambryjski był krytycznym punktem zwrotnym na ewolucyjnej linii czasu. Niektórzy spekulują, ze mogło być to spowodowane siłami pochodzącymi nie z tego świata. Inna i powszechnie odrzucana teoria znana jako panspermia dowodzi, że życie na Ziemi zostało zasilone materiałem biologicznym przetransportowanym z innego miejsca we wszechświecie. Zgodnie z nowym badaniem ośmiornice mogą być dowodem na poparcie tej teorii.Biorąc pod uwagę złożoność układu nerwowego ośmiornicy, jej oczy które działają jak kamera, elastyczność i zdolność kamuflażu to badanie dowodzi, że głowonogi mogą mieć obce pochodzenie. Jest to jedno z wielu stwierdzeń w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Progress in Biophysics and Molecular Biology.Badanie autorstwa 33 naukowców z uniwersytetów na całym świecie, przedstawia dowody zgodne z tezą Hoyle-Wickramasing lub popularnie zwaną panspermią. Według tej teorii cały zespół
 • Kwi 28th 2018
  Podczas podwodnego badania w jeziorze Fuxian w prowincji Yunnan w Chinach archeolodzy odkryli szczątki ogromnych starożytnych budynków. Zespół prowadzący badania znalazł wiele regularnie rozmieszczonych kamieni z tajemniczymi rzeźbami. Odkrycia dowiodły, ze wspaniała architektura została zbudowana przez cywilizowane istoty ludzkie. Według Life News (chińskiej gazety) w dokumentach historycznych zapisano, że miasto o nazwie Yuyuan założono na obszarze jeziora Fuxian w za czasów dynastii Han (206 r p.n.e. do 24 rok n.e.). Ostatnie informacje o mieście były zawarte za czasów dynastii Tang (589 r. - 907 r.). Miejscowa legenda głosi, że miasto Yuyuan i jego mieszkańcy zatonęli w głębinach jeziora. Wcześniejsza ekspedycja na dno jeziora była przeprowadzone przy założeniu, że ruiny należały do zatopionego miasta Yuyuan lub stolicy starożytnego Królestwa Dian. Druga ekspedycja dała sprzeczne dowody z tymi założeniami: budynki zostały wykonane z kamienia, podczas gdy oba miasta Dian i Yuyuan zostały w dużej mierze wybudowane z drewna i gliny. Badania wykonane
 • Kwi 17th 2018
  Asteroida lecąca z prędkością ok 106 tyś km/h zbliżyła się w sobotę (14.04.2018) bardzo blisko Ziemi. Asteroida nosi nazwę 2018 GE3 i została zaobserwowana po raz pierwszy w Arizonie w Catalina Sky Survej w sobotę wieczorem. Wkrótce po tym jak ją zauważono, przeleciała obok nas w odległości ok 192 tyś km. Najbliżej ziemi znalazła się w niedzielę. Po tym jak minęła Ziemię zbliżyła się niebezpiecznie do Księżyca, podała w komunikacie NASA. Według Earthsky.org, szacowana wielkość 2018 GE3 wynosi od 50 do 110 metrów. Gdyby przeniknęła do naszej atmosfery, jej część prawdopodobnie rozpadłaby się na kawałki, ale i tak trafiły by w powierzchnię Ziemi. Naukowcy nie chcieli ujawnić jakie szkody mogłaby wyrządzić ta asteroida. Twierdzą, że prędkość, skład skały i lokalizacja w którą by uderzyła to czynnik jakie wpływają na szkody.Najbardziej przerażające jest to, że naukowcy wychwycili ją w ostatniej chwili. Niestety obiekty takie jak te często mijają naszą planetę. Ile
 • Mar 29th 2018
  Nazywana Tsé Bitʼaʼí  lub po prostu skała ze skrzydłami, w legendach Navajo jest opisywana jako kawałek ziemi, który stał się ptakiem niosącym na plecach ludy przodków Navajo. Po przeniesieniu z innego miejsca, Navajo żyli na skale i schodzili z niej tylko po to by uprawiać pola i zdobyć wodę. Położony na południowy zachód od miasta Shiprock w stanie Nowy Meksyk, dziwny szczyt o tej samej nazwie leży na chronionym terytorium Narodu Navajo. Położony w centrum obszaru zamieszkałego przez mieszkańców Pueblo, prehistorycznego plemienia Indian Ameryki Północnej, często określanego jako Anasazi. Shiprock określany jest jako skała ze skrzydłami lub jako skrzydlaty kamień. Status taki uzyskała dzięki legendzie wielkiego ptaka, który przyniósł Navajo z północy do ich obecnych ziem. Skała wznosi się na około 500 metrów nad pustynią Nowego Meksyku i jest bohaterem wielu filmów i opowieści Zachodu. Wznosząca się wysoko nad otaczający suchy krajobraz, skała od dawna fascynuje nie tylko fotografów i
 • Mar 17th 2018
  NASA nie będzie w stanie obronić naszej planety przed asteroidem, który może uderzyć w Ziemię w 2135 roku nazwano ją Bennu. Naukowcy odkryli, że niemożliwe będzie powstrzymanie asteroid, które są wielkości Empire State Building. Naukowcy ujawnili, że nawet najbardziej zaawansowana technologia jest niewystarczająca do odepchnięcia takiej skały kosmicznej. Wizja jest o tyle przerażająca, że ta skała zmierza w naszym kierunku. Jest tak duża, że może nawet zniszczyć życie na Ziemi. Naukowcy nie poddają się jednak i badają możliwość użycia specjalnie zaprojektowanego statku kosmicznego, w nadziei że może taka technika odeprzeć zagrożenie. Inny znany nam sposób to uderzenie przy pomocy tzw. impaktora. Eksperci twierdzą, że taki wybuch jądrowy może okazać się najlepszym rozwiązaniem, gdy ucieka czas. W nowym opracowaniu naukowcy z NASA i Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego opracowali plan Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response (HAMMER). Statek kosmiczny HAMMER mógłby by być zdalnie sterowany, a umieszczony na nim ładunek jądrowy
 • Mar 11th 2018
  Pazur nielota, który wyginął w Nowej Zelandii pod koniec XIII wieku, może posłużyć do odtworzenia tego gatunku, tak twierdza naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.Prawie trzy dekady temu archeolodzy badający system jaskiń na Mount Owen w Nowej Zelandii odkryli pazur przypominający te jakie miały dinozaury. Ten był wyjątkowy ponieważ było na nim mięso i skóra. Po testach okazało się, że zmumifikowany pazur ma 3300 lat i są to szczątki górskiego moa *Megalapteryxx didinus). Analiza DNA opublikowana w Proceedings Of National Academy of Sciences wykazała, że istniało co najmniej dziewięć gatunków moa, które pojawiły się około 18,5 miliona lat temu. Niestety wszystkie zostały wymazane z istnienia. Do ich wyginięcia przyczynili się również ludzie.Używając DNA odzyskanego pazura, naukowcy z Harvardu zmapowali i skompilowali pierwszy prawie kompletny genom małego krzaczastego moa. Według nich zbliża się czas, gdy osiągniemy możliwość, że zaginione genomy wkrótce staną się dostępne. Cała idea przywrócenia wymarłych gatunków polega na zaimplementowaniu genomu
 • Mar 1st 2018
  Asteroida wielkości autobusu przeleci obok Ziemi z prędkością 11 600 km/h. Asteroida nazwana 2018 DV1 minie naszą planetę w odległości 105000 km czyli przeleci pomiędzy Ziemią, a Księżycem. Obiekt ma średnicę od 5,6 metra do 12 metrów i został zauważony w poniedziałek dzięki najpotężniejszym teleskopom na świecie. Wydarzenie będzie miało miejsce drugiego marca 2018 roku. Astronomowie twierdzą, że nie powinno to wywoływać naszego alarmu i jest już 18 znanym nam obiektem przelatującym w odległości mniejszej niż odległość Ziemi od Księżyca od początku tego roku. Słyszymy o nich częściej tylko dlatego, że zwiększył się procent wykrywalności takich obiektów. Obserwatorzy gwiazd będą mogli oglądać obiekt 2018DV1 przesuwający się obok naszej planety za pomocą 16-calowego zrobotyzowanego teleskopu w Obserwatorium Tenagra w Arizonie w ramach projektu Virtual Telescope Project and Tenagra Obserwatories. Webcast rozpocznie się o 5:30 czasu GMT. Czy jesteśmy bezpieczni? NASA dopiero w 2024 roku planuje zderzenie z niegroźną asteroidą w celu
 • Lut 25th 2018
  Tajemnicze dno morskie, które pozostawało w całkowitej izolacji przez 120 tyś lat, zostanie zbadane przez naukowców. Zespół zmierza w kierunku Antarktydy, aby zbadać region, który pozostawał pokryty lodem przez 120 tyś lat. Ta rzadka okazja pojawiła się po tym, jak część lodowca zwanego A68 - czterokrotnie większa od powierzchni Londynu oderwała się w 2017 roku od lodowca Larsen. Dzięki temu został uwolniony świat, który nie był nigdy badany przez naukowców. To rzadka okazja, która pozwoli ekspertom na poznanie obcego ekosystemu o powierzchni około 6 tyś kilometrów kwadratowych. Teraz eksperci zagłębią się w jego tajemnice i będą szukać tam życia, które mogło być tam uwięzione. Mówiąc o tak rzadkiej okazji, biolog morski Katrin Linse dla The Independent powiedziała "Nic nie wiemy o obszarze pokrytym przez lodową czapę o grubości kilkuset metrów. Ważne jest, abyśmy dotarli tam w miarę szybko, zanim zmieni się środowisko, gdy światło słoneczne przedostanie się do wody i
 • Sty 25th 2018
  NASA obserwóje ogromną asteroidę, która 4 lutego 2018 roku minie Ziemię w odległości 320 000 km. Asteroida AJ129 odkryta w 2002 roku, jest większa niż obecny najwyższy budynek świata Burj Chalifa w Dubaju i została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna. Ma szerokość około 1,1, Burj Chalifa ma wysokość 0.8 km. Asteroida porusza się z prędkością 107 tyś km/h, co czyni ją prawie 15 razy szybszą niż najszybszy na świecie załogowy samolot X-15. Pomimo swojej niebezpiecznej klasyfikacji, NASA jak zwykle twierdzi, że w przyszłym tygodniu nie ma szans by ona uderzyła w Ziemię. Kierownik Ośrodka Badań Obiektów Zagrażających Ziemi Paul Chodas powiedział "Śledzimy tę asteroidę od ponad 14 lat i bardzo dobrze znamy jej orbitę. Nasze obliczenia wykazują, że asteroida 2002 AJ129 nie ma szans na zderzenie się z Ziemią4 lutego lub kiedykolwiek w ciągu następnych 100 lat".Asteroida jest największą znaną nam jaka w tym roku przeleci tak blisko Ziemi. Wcześniejsze badania
 • Sty 20th 2018
  Od 18.01.2018 z regionu Syberii płyną doniesienia o obserwacji gigantycznego UFO jakie pojawiło się na niebie. Media społecznościowe wręcz zapełniły się informacjami o przybyciu kosmitów, a miejscowi w odległych regionach kraju opowiadali o dreszczach jakie ich przeszły, gdy obserwowali to zjawisko. Chociaż źródło światła nie zostało potwierdzone, niektórzy sugerowali, że to ślady czterech rakiet wystrzelonych przez rosyjską armię są przyczyną całego zamieszania. Podobne światło obserwowano już nad Norwegią w grudniu 2009 roku. Było właśnie spowodowane nieudanym wystrzeleniem pocisku. Podczas tego incydentu było można zaobserwować osobliwy spiralny kształt światła jaki powstał z odbicia światła w paliwie jakie wydobywało się z nieszczelnego zbiornika. Wasilij Zubkow pisał "Wyszedłem, żeby zapalić papierosa i pomyślałem, że to koniec świata".Niezwykłe sceny zostały uwiecznione przez wiodącego syberyjskiego fotografa Siergieja Anisimowa. Zdjęcia wykonał z miejscowości Salekhard, która znajduje się niedaleko koła podbiegunowego. "Przez kilka minut byłem zaskoczony, nie rozumiałem co się dzieje" powiedział "Moja pierwsza myśl dotyczyła najpotężniejszego