poniedziałek, 09 październik 2017 00:00

Piramidy to nie tylko Egipt.

Wielka Piramida w Gizie czy piramidy w Meksyku to jedne z najbardziej znanych piramid starożytnego świata. Ale tysiące innych piramid istnieje, nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Powód, dla którego tak wiele starożytnych cywilizacji budowało piramidy pozostaje tajemnicą. Niemniej jednak, wiele z tych imponujących zabytków pozostaje jako dziedzictwo tych bogatych, starożytnych kultur. Poniżej przedstawiam 5 mniej znanych starożytnych piramid:
 
 
1. Piramida w sercu Rzymu, Włochy. (na pierwszym zdjęciu)
 
Rzym jest znany ze swojej starożytnej architektury - Koloseum, Panteon, Trajana czy Forum Romanum. To tylko kilka z ważnych zabytków, ale czy kojarzycie Rzym z piramidą. W samym sercu Rzymu znajduje się piramida, która mierzy 30 metrów długości i 35 metrów wysokości, ma też około 2000 lat.
 
Piramida Cestiusza, taką nosi nazwę została zbudowana wzdłuż drogi Via Ostiensis. Był to ważny trakt w czasach starożytnego Rzymu, między 18, a 12 rokiem p.n.e..
W piramidzie znajduje się sala grobowa, gdzie według inskrypcji umieszczono ciało rzymskiego polityka Gajusza Cestiusza, pretora i kapłana. Inny napis informuje, że budowa piramidy trwałą zaledwie 330 dni.
 
2. Tajemnicze piramidy na Teneryfie, Wyspy Kanaryjskie.

 


 Jedna z piramid w Güímar

Teneryfa jest raczej znana jako idealne miejsce do wypoczynku. Wielu turystów odwiedza tą wyspę, nie wiedząc, że są tam piramidy i nierozwiązana tajemnica.
 
Piramidy można znaleźć w miejscowości Güímar, na południu Teneryfy. Zbudowano je z bazaltu bez użycia zaprawy. Piramidy powodują wiele kontrowersji wśród naukowców. Jedno z badań opartych na ceramice znalezionej nieopodal datuje piramidy na XIX wiek naszej ery. Naukowcy sugerują też, że są to zwykłe stosy kamieni ułożone przez rolników, podczas oczyszczania ziemi. Ta teoria została zakwestionowana przez norweskiego eksploratora Thora Heyerdahl. Twierdzi, że piramidy zostały zbudowane przez Guanczów, aborygenów Barberów z Wysp Kanaryjskich, którzy migrowali na archipelag około tysiąca lat p.n.e.. Hayerdahl wskazuje, że konstrukcje są starannie zaprojektowane ze stopniowo ustawionymi poziomami.
 
W 1991 roku Juan Antonio Belmonte Avilés, Antonio Aparicio Juan, and César Esteban López, badacze z Canary Institute of Astrophysics wykazali, że długie brzegi niektórych tarasów otaczających piramidy oznaczały kierunek letnich i zimowych przesileń.
 
Heyerdahl postawił hipotezę, że te piramidy tworzyły czasowy i geograficzny punkt w podróży między starożytnym Egiptem, a państwem Majów.
 
3. Wielka Piramida Cholula, Meksyk.

Ruiny Wielkiej Piramidy Cholula

 
Pomimo, że została uznana za największą na świecie (Księga Rekordów Guinnessa) to nie wiele osób o niej słyszało. Znajduje się za miastem Puebla. Była przeznaczona dla Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bóstw Panteonu Bogów Mezoameryki. Cholula w czasach prekolumbijskich była dużym miastem i ośrodkiem religijnym. Budowę świątyni rozpoczęto w II wieku p.n.e.. Przechodziła wiele etapów zanim osiągnęła swój ostateczny kształt. Około 1100 roku miasto znalazło się w rękach Toltec-Chichimecas, a piramidę opuszczano w miarę powstawania nowych świątyń. Przez wieki pokrywała ją roślinność. Do tego stopnia przypominała naturalną górę, że postanowiono tam wybudować kościół katolicki - Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios
 
4. Legendarna Biała Piramida Xian, Chiny - piramida której nie ma?

Model Białej Piramidy
 

Na płaskiej równinie w prowincji Shaanxi, w pobliżu starożytnej stolicy Xi'an, znajduje się wiele spektakularnych piramidalnych kopców. To tam powstała legenda o Białej Piramidzie.
 
Pierwsze obserwacje Białej Piramidy sięgają poprzedniego stulecia. Opis tych obserwacji został umieszczony w pamiętnikach amerykańskiego agenta turystycznego i handlarza Freda Meyera Schrodera. Miał on ją dostrzec z dość znacznej odległości w prowincji Shaanxi w 1912 roku. Schroder szacował, że piramida miała co najmniej 300 metrów wysokości i długości 500 metrów. Takie monstrualne wymiary dałyby strukturze objętość dziesięć razy większą niż objętość Wielkiej Piramidy w Egipcie. Przewodnik, który miał wędrować wspólnie ze Schroderem poinformował go, że piramida ma co najmniej 3000 lat, a informacje o niej są zapisane w starożytnych klasztornych dokumentach.
 
Dwie kolejne obserwacje zostały przeprowadzone przez pilotów i miały miejsce w latach 40-tych XX wieku. Potwierdzały wcześniejsze doniesienia o jej wielkości i cechach.
 
Niektórzy uważają, że Biała Piramida może leżeć w terenie Gór Qin Ling. To może utrudniać jej obserwację, ponieważ znajduje się wśród wysokich gór i głębokich wąwozów. Niestety do tej pory mimo wielu prób, nie udało się potwierdzić jej istnienia.
 
5. Piramida Caral w Peru.
 

Ruiny Wielkiej Piramidy w Caral


Cywilizacja Norte Cico Supe, była pierwszą znaną cywilizacją Ameryki. Jej stolicą była Sacred City of Caral - metropolia sięgająca 5000 lat wstecz. Mieszkańcy posiadali wiedzę na temat złożonych praktyk rolniczych, mieli bogatą kulturę i monumentalną architekturę - świątynie, amfiteatry, okrągłe place, dzielnice mieszkaniowe oraz piramidy. Starożytne miasto odkryto w 1905 roku przez niemieckiego archeologa Maxa Uhle'a. Ale dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku archeolodzy zauważyli, że wierzchołki uważane za naturalne formacje okazały się piramidami. Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku odsłonięto pełne centrum wielkiego miasta Caral wraz z jego sześcioma piramidami.
 
 
Musimy też pamiętać, że według opinii wiele piramid jeszcze nie odkryto. Szczególnie te ukryte w gęstej dżungli Ameryki Południowej czy Azji. Mówi się też o piramidach na Antarktydzie, ukrytych pod wszechobecnym śniegiem.
 

 • Wrz 17th 2018
  Według niektórych ekspertów asteroida o szerokości ok 2,4 km w 2028 roku może uderzyć w Ziemię. Asteroida jest znana jako 1997XF11. Ostatnio minęła nas w czerwcu 2016 roku w odległości ok 25 mln km. Teraz obliczono, że ta kosmiczna skała powróci w okolice Ziemi w ciągu dekady. Wstępne obliczenia szacują, że przeleci obok nas w odległości 950 tyś km, ale jej orbita nie jest pewna. Przy takiej wielkości asteroida jest wystarczająco duża, aby całkowicie zniszczyć miasta wielkości Londynu czy Nowego Jorku. Asteroidę odkryto po raz pierwszy w 1997 roku, sądzono, że przeleci obok Ziemi w odległości 48 tyś km, tak twierdził dr Brian Marsden dyrektor centralnego biura Astronomical Telegrams w Smithsonian Astrophysical Observatory. Takie bliskie podejście było zagrożeniem dla naszej planety, ponieważ grawitacja Ziemi mogła ściągnąć ją w naszym kierunku. Wtedy Marsden pisał "Czy możliwy był wpływ? Krótka odpowiedź brzmi - TAK!".Jednak NASA uspokajała lęki, pisząc, że asteroida bezpiecznie opuści
 • Wrz 16th 2018
  Król Pakal określany jest jako "astronauta z Palenque", głównie z powodu grawerunku, który został znaleziony na płycie jego sarkofagu. Według wielu autorów jest reprezentacją człowieka wewnątrz statku kosmicznego. Natomiast maska odkryta w Palenque jest uważana za pierwszą w historii relikwię, która przedstawia potężnego władcę Pakala El Grande. K'inich Janaab Pakal I - powszechnie znany jako Pakal lub Pakal Wielki był władcą starożytnego miasta-państwa Palenque. Jego imię w języku Majów oznacza - Tarcza. Panował przez 68 lat, co jest uważane za najdłuższe panowanie w historii starożytnej Ameryki. Grób Pakala był mocno związany z hipotezą o starożytnych astronautach. Erich Von Daniken w swojej książce z 1968 roku "Chariots of the Gods" znaki na pokrywie sarkofagu władcy porównuje do rysunku człowieka wewnątrz statku kosmicznego. Daniken napisał:"...W centrum tej ramy siedzi mężczyzna pochylony do przodu. Ma maskę na nosie, używa dwóch rąk do manipulowania niektórymi kontrolkami. Jego pięta lewej stopy jest na pedale z
 • Wrz 3rd 2018
  Jest to jedna z największych zagadek naszego Układu Słonecznego i może chować się na widoku. Astronomowie są nadal przekonani, że tajemnicza dziewiąta planeta istnieje i znajduje się za Jowiszem. "Za każdym razem, gdy robimy zdjęcie, istnieje możliwość, że Dziewiąta planeta znajduje się w kadrze" powiedział Surhud More, astronom z University of Tokyo dla Washington Post. Choć dowody na jej istnienie się kumulują, żaden teleskop nie był w stanie go wykryć. Michael Brown, astronom z California Institute of Technology mówi, że czuje się optymistą i wierzy, że ktoś wkrótce ją znajdzie. Niestety eksperci twierdzą, że może być ona niewidoczna dla istniejących obserwatoriów."Może znajdować się na odległych zewnętrznych krawędziach naszego Układu Słonecznego. Może ukrywać się w ciemnościach ale subtelnie ciągnie za sobą "sznurki": rozciąga orbity odległych ciał, być może przechylając cały Układ Słoneczny na jedną stronę" twierdzi NASA. Astronomowie od lat zastanawiali się czy nieuchwytna dziewiąta planeta krąży poza Plutonem, ale ostatnie
 • Lip 19th 2018
  Tajemniczy sarkofag odkryty w Aleksandrii (o którym pisałem kilka dni wcześniej), niedawno został otwarty przez urzędników Ministerstwa Starożytności, kierowanych przez dr Mostafę Waziriego i dr Aimana Ashmawi. Sam sarkofag wzbudził wiele kontrowersji w mediach, co tylko spotęgowało pytania. Sarkofag był pochowany blisko 6 metrów pod powierzchnią pozostawał zamknięty przez tysiąclecia. Eksperci mieli nadzieję, że sarkofag należał do szlachcica. "Mamy nadzieje, że ten grób może należeć do jednego z wysokich dostojników tego okresu" mówił Ayman Ashmawy, szef starożytnych egipskich artefaktów przed otwarciem sarkofagu. "Znaleziona przy grobie głowa z alabastru jak można przypuszczać przedstawiała wizerunek tej osoby - szlachcica z Aleksandrii. Kiedy otworzymy sarkofag, mamy nadzieję, że znajdziemy w nim przedmioty, które są nietknięte co pomoże nam zidentyfikować tą osobę i jej pozycję".   Okazało się jednak, że w sarkofagu była całkiem inna zawartość. Według magazynu Luxor Times, naukowcy odkryli, że granitowy sarkofag został wypełniony wodę z kanalizacji. Oprócz wody znajdowały się
 • Lip 5th 2018
  Zmumifikowane zwłoki znalezione w Peru mogą być nowym gatunkiem człowieka. Takie wnioski wysnuł pewien brytyjski badacz. Uważa on, ze jego zespół odkrył nowy gatunek człowieka po wykonaniu serii naukowych testów i badań jednej z mumii wykopanej w grobowcu w Peru. Korzystając z najnowocześniejszych testów DNA i badań radiowęglem, badacz stwierdził, że mumia może mieć 1800 lat. Wyniki uzyskane z testu sugerują, że mumia posiadała 98,5 %  DNA naczelnych i 1,5% nieznanego DNA. Tym badaczem jest Steve Mera, brytyjski naukowiec i twórca filmów dokumentalnych. Udało mu się uzyskać dostęp do mumii i otrzymał pozwolenie na pobranie kilku próbek do testów DNA. Steve i Barry Fitzgerald przylecieli do Ameryki Południowej w lipcu zeszłego roku, aby przeprowadzić wywiad z osobami, który brały udział przy wykopaliskach. The Sun informuje, że obaj mężczyźni byli ubrani w kombinezony chirurgiczne i zostali zabrani do tajnego miejsca w Andach, aby zbadać ciała za pomocą rentgena. Teraz badacze są
 • Lip 3rd 2018
  Egipscy archeolodzy odkryli coś, co uważa się za największy granitowy sarkofag, jaki kiedykolwiek znaleziono w Aleksandrii. Sarkofag mierzy prawie 2,7 metra. Masywna kamienna "szkatułka" była ukryta ponad 5 metrów pod ziemią, obok ogromnej alabastrowej głowy - prawdopodobnie należącej do człowieka, który był właścicielem grobowca. Eksperci twierdzą, że starożytny sarkofag jest nietknięty od czasu pogrzebania go w okresie ptolemejskim. Grobowiec odkryto podczas wykopalisk w dzielnicy Sidi Gaber w Aleksandrii. Okres ptolemejski trwał około 300 lat, od 332 do 30 roku przed naszą erą. Według archeologów, którzy prowadzili wykopaliska, sarkofag jest z czarnego granitu ma 185 cm wysokości, 265 cm długości i 165 cm szerokości. Warstwa zaprawy zidentyfikowana między pokrywą, a korpusem kamiennej trumny wskazuje, że nie była otwarta od momentu zamknięcia. Jednak ten, kto jest pochowany w środku, a także tożsamość człowieka z odkrytej rzeźby w tym momencie pozostaje tajemnicą.   W maju Ministerstwo Starożytności ogłosiło odkrycie innego znaleziska z okresu
 • Cze 27th 2018
  Jedna z największych asteroid w naszym Układzie Słonecznym jest tak blisko Ziemi, że jest widoczna gołym okiem. Asteroida znana jako 4 Vesta lub po prostu Vesta jest tak duża i jasna, że możemy ją zauważyć mimo tego, że znajduje się w odległości ok 170 milionów kilometrów. Widać ją zarówno na półkuli północnej jak i południowej. Można ją zobaczyć pomiędzy Marsem, a Saturnem w konstelacji Strzelca. Nie ma również powodu do paniki. NASA twierdzi, że asteroida nie zbliża się do Ziemi i nie ma szans by uderzyła w naszą planetę. Asteroida ma ponad 800 tyś kilometrów kwadratowych jest 50 razy większa od meteoru, który zmiótł dinozaury i będzie widoczna na nocnym niebie, aż do 16 lipca. Skała jest jedną z największych znanych ludzkości i obecnie znajduje się w pasie asteroid. Z Ziemi jest widoczna jako słabo świecąca żółta kropka. Asteroida jest łatwa do zauważenie ponieważ jej powierzchnia odbija więcej światła niż
 • Cze 12th 2018
  Dziwnie wyglądająca ryba złowiona w Chinach wywołała niezłe zamieszanie, a wszystko to przez swoją głowę, która przypomina głowę delfina lub ptaka. Niektórzy mówią, że jej głowa wygląda jak głowa gołębią lub papugi, inni sugerują, że to jakiś gatunek delfina. Lokalny ekspert ds. rybołówstwa powiedział, że dziwne stworzenie to zwykły zdeformowany karp. Internauci nazwali je "ptasia ryba". Rybę złapano w Guizhou w południowo-zachodnich Chinach. Materiał filmowy pokazuje dziwną rybę leżącą na ziemi. Chociaż jej ciało wygląda jak normalne ciało ryby, jej głowa jest dość charakterystyczna i nie pasuje do reszty. Nagranie było rozpowszechniane na chińskich forach internetowych, a także na Facebooku. Doprowadziło to do sytuacji, że na temat tej ryby zaczęli wypowiadać się eksperci. Jeden z nich pracujący w Natural History Museum powiedział dla MailOnline, że nie potrafi zidentyfikować, dokładnego gatunku ryby. Jednak uważa, że mieści się ona w grupie Cyprinidae, czyli rodzinie karpiowatych. Inny ekspert stwierdził, że ryba może mieć
 • Maj 29th 2018
  Według historycznych relacji pierwszym faraonem pierwszej dynastii był Menes. To wraz z nią rozpoczęła się ludzka historia Egiptu. Został wyznaczony bezpośrednio przez bogów, z którymi podobno był spokrewniony. Wraz ze zjednoczeniem dolnego i górnego Egiptu, ten czas przyniósł także piśmiennictwo, sztukę, rolnictwo i techniki rzemieślnicze. Oczywiście cały proces przebiegał znacznie wolniej niż opisuje to ten mit, w szczególności zjednoczenie polityczne które było ostatecznym rezultatem długich zmagań o narzuceniu centralnej władzy lokalnej społeczności. Ostatnim etapem było zjednoczenie Górnego i Dolnego Egiptu, czyli zjednoczenie doliny i delty Nilu. Ten ostatni etap był dziełem Narmera faraona z Górnego Egiptu, który został zidentyfikowany jako legendarny i nieśmiertelny faraon Menes. Datą podawaną dla początków panowania Menesa jest rok 3100 p.n.e. Inne szacunki, które wykorzystują metodę historyczną jak i datowanie radiowęglem oscylują pomiędzy 3273-2320 p.n.e. Opisem triumfu Narmera jest tzw. Paleta Narmera. Zdaniem ekspertów zawiera najwcześniejsze znane zapisy hieroglificzne, jakie do tej pory znaleziono. Przedstawia również
 • Maj 15th 2018
  Około 540 milionów lat temu, życie na Ziemi nagle eksplodowało. Planeta zdominowana przez proste organizmy, nagle stała się domem większości znanych obecnie grup zwierząt. Tak zwany wybuch kambryjski był krytycznym punktem zwrotnym na ewolucyjnej linii czasu. Niektórzy spekulują, ze mogło być to spowodowane siłami pochodzącymi nie z tego świata. Inna i powszechnie odrzucana teoria znana jako panspermia dowodzi, że życie na Ziemi zostało zasilone materiałem biologicznym przetransportowanym z innego miejsca we wszechświecie. Zgodnie z nowym badaniem ośmiornice mogą być dowodem na poparcie tej teorii.Biorąc pod uwagę złożoność układu nerwowego ośmiornicy, jej oczy które działają jak kamera, elastyczność i zdolność kamuflażu to badanie dowodzi, że głowonogi mogą mieć obce pochodzenie. Jest to jedno z wielu stwierdzeń w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Progress in Biophysics and Molecular Biology.Badanie autorstwa 33 naukowców z uniwersytetów na całym świecie, przedstawia dowody zgodne z tezą Hoyle-Wickramasing lub popularnie zwaną panspermią. Według tej teorii cały zespół