poniedziałek, 09 październik 2017 00:00

Piramidy to nie tylko Egipt.

Wielka Piramida w Gizie czy piramidy w Meksyku to jedne z najbardziej znanych piramid starożytnego świata. Ale tysiące innych piramid istnieje, nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Powód, dla którego tak wiele starożytnych cywilizacji budowało piramidy pozostaje tajemnicą. Niemniej jednak, wiele z tych imponujących zabytków pozostaje jako dziedzictwo tych bogatych, starożytnych kultur. Poniżej przedstawiam 5 mniej znanych starożytnych piramid:
 
 
1. Piramida w sercu Rzymu, Włochy. (na pierwszym zdjęciu)
 
Rzym jest znany ze swojej starożytnej architektury - Koloseum, Panteon, Trajana czy Forum Romanum. To tylko kilka z ważnych zabytków, ale czy kojarzycie Rzym z piramidą. W samym sercu Rzymu znajduje się piramida, która mierzy 30 metrów długości i 35 metrów wysokości, ma też około 2000 lat.
 
Piramida Cestiusza, taką nosi nazwę została zbudowana wzdłuż drogi Via Ostiensis. Był to ważny trakt w czasach starożytnego Rzymu, między 18, a 12 rokiem p.n.e..
W piramidzie znajduje się sala grobowa, gdzie według inskrypcji umieszczono ciało rzymskiego polityka Gajusza Cestiusza, pretora i kapłana. Inny napis informuje, że budowa piramidy trwałą zaledwie 330 dni.
 
2. Tajemnicze piramidy na Teneryfie, Wyspy Kanaryjskie.

 


 Jedna z piramid w Güímar

Teneryfa jest raczej znana jako idealne miejsce do wypoczynku. Wielu turystów odwiedza tą wyspę, nie wiedząc, że są tam piramidy i nierozwiązana tajemnica.
 
Piramidy można znaleźć w miejscowości Güímar, na południu Teneryfy. Zbudowano je z bazaltu bez użycia zaprawy. Piramidy powodują wiele kontrowersji wśród naukowców. Jedno z badań opartych na ceramice znalezionej nieopodal datuje piramidy na XIX wiek naszej ery. Naukowcy sugerują też, że są to zwykłe stosy kamieni ułożone przez rolników, podczas oczyszczania ziemi. Ta teoria została zakwestionowana przez norweskiego eksploratora Thora Heyerdahl. Twierdzi, że piramidy zostały zbudowane przez Guanczów, aborygenów Barberów z Wysp Kanaryjskich, którzy migrowali na archipelag około tysiąca lat p.n.e.. Hayerdahl wskazuje, że konstrukcje są starannie zaprojektowane ze stopniowo ustawionymi poziomami.
 
W 1991 roku Juan Antonio Belmonte Avilés, Antonio Aparicio Juan, and César Esteban López, badacze z Canary Institute of Astrophysics wykazali, że długie brzegi niektórych tarasów otaczających piramidy oznaczały kierunek letnich i zimowych przesileń.
 
Heyerdahl postawił hipotezę, że te piramidy tworzyły czasowy i geograficzny punkt w podróży między starożytnym Egiptem, a państwem Majów.
 
3. Wielka Piramida Cholula, Meksyk.

Ruiny Wielkiej Piramidy Cholula

 
Pomimo, że została uznana za największą na świecie (Księga Rekordów Guinnessa) to nie wiele osób o niej słyszało. Znajduje się za miastem Puebla. Była przeznaczona dla Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bóstw Panteonu Bogów Mezoameryki. Cholula w czasach prekolumbijskich była dużym miastem i ośrodkiem religijnym. Budowę świątyni rozpoczęto w II wieku p.n.e.. Przechodziła wiele etapów zanim osiągnęła swój ostateczny kształt. Około 1100 roku miasto znalazło się w rękach Toltec-Chichimecas, a piramidę opuszczano w miarę powstawania nowych świątyń. Przez wieki pokrywała ją roślinność. Do tego stopnia przypominała naturalną górę, że postanowiono tam wybudować kościół katolicki - Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios
 
4. Legendarna Biała Piramida Xian, Chiny - piramida której nie ma?

Model Białej Piramidy
 

Na płaskiej równinie w prowincji Shaanxi, w pobliżu starożytnej stolicy Xi'an, znajduje się wiele spektakularnych piramidalnych kopców. To tam powstała legenda o Białej Piramidzie.
 
Pierwsze obserwacje Białej Piramidy sięgają poprzedniego stulecia. Opis tych obserwacji został umieszczony w pamiętnikach amerykańskiego agenta turystycznego i handlarza Freda Meyera Schrodera. Miał on ją dostrzec z dość znacznej odległości w prowincji Shaanxi w 1912 roku. Schroder szacował, że piramida miała co najmniej 300 metrów wysokości i długości 500 metrów. Takie monstrualne wymiary dałyby strukturze objętość dziesięć razy większą niż objętość Wielkiej Piramidy w Egipcie. Przewodnik, który miał wędrować wspólnie ze Schroderem poinformował go, że piramida ma co najmniej 3000 lat, a informacje o niej są zapisane w starożytnych klasztornych dokumentach.
 
Dwie kolejne obserwacje zostały przeprowadzone przez pilotów i miały miejsce w latach 40-tych XX wieku. Potwierdzały wcześniejsze doniesienia o jej wielkości i cechach.
 
Niektórzy uważają, że Biała Piramida może leżeć w terenie Gór Qin Ling. To może utrudniać jej obserwację, ponieważ znajduje się wśród wysokich gór i głębokich wąwozów. Niestety do tej pory mimo wielu prób, nie udało się potwierdzić jej istnienia.
 
5. Piramida Caral w Peru.
 

Ruiny Wielkiej Piramidy w Caral


Cywilizacja Norte Cico Supe, była pierwszą znaną cywilizacją Ameryki. Jej stolicą była Sacred City of Caral - metropolia sięgająca 5000 lat wstecz. Mieszkańcy posiadali wiedzę na temat złożonych praktyk rolniczych, mieli bogatą kulturę i monumentalną architekturę - świątynie, amfiteatry, okrągłe place, dzielnice mieszkaniowe oraz piramidy. Starożytne miasto odkryto w 1905 roku przez niemieckiego archeologa Maxa Uhle'a. Ale dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku archeolodzy zauważyli, że wierzchołki uważane za naturalne formacje okazały się piramidami. Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku odsłonięto pełne centrum wielkiego miasta Caral wraz z jego sześcioma piramidami.
 
 
Musimy też pamiętać, że według opinii wiele piramid jeszcze nie odkryto. Szczególnie te ukryte w gęstej dżungli Ameryki Południowej czy Azji. Mówi się też o piramidach na Antarktydzie, ukrytych pod wszechobecnym śniegiem.
 

 • Paź 19th 2017
  Wydaje się, że naukowcy odkryli wejście, które prowadzi do wnętrza naszego Księżyca. Wejście do 50-cio kilometrowej jaskini wewnątrz Księżyca zostało odkryte przez JAXA (Japan Areoxpace Exploration Agency). Dane zebrane w 2009 roku przez japoński księżycowy orbiter zwany Kaguya, ujawniły sieć jaskiń pod powierzchnią Księżyca. Ich długość wynosi około 50 km i może posłużyć jako schronienie dla przyszły osadników. Japońska agencja ocenia, że ta wnęka może chronić przyszłych odkrywców przed promieniowaniem kosmicznym. Zdaniem ekspertów system jaskiń, powstał około 3,5 miliarda lat temu podczas aktywności wulkanicznej. Jaskinie znajdują się na obszarze zwanym Marius Hills. Pierwsze odkrycie nastąpiło po tym, jak Kaguya zrobił zdjęcie tajemniczej dziury o średnicy około 50 metrów. Kolejne badania przy użyciu fal radiowych, potwierdziło, że niewielkie wejście to tylko cząstka olbrzymich tuneli prowadzących w głąb Księżyca. Ustalenia opublikowano w amerykańskich czasopismach geofizycznych. Publikacje zbiegają się w czasie z oświadczeniem Mike Pence. Ujawnił on, że administracja Trumpa chce, aby NASA
 • Paź 12th 2017
  Tajemniczy, masywny otwór wyłonił się na powierzchni Antarktyki. Spowodowało to zdezorientowanie ekspertów, ponieważ nie potrafią wyjaśnić, co spowodowało powstanie otworu. Otwór jest tak duży jak jezioro i znajduje się na obszarze nazywanym Maine. Jego wielkość to około 48 tyś km kwadratowych. Pierwsze skojarzenie jakie pojawiło się wśród naukowców to zmiany klimatyczne. To nie pierwszy taki raz, kiedy masywna dziura pojawia się w Arktyce. Takie dziury zaobserwowano po raz pierwszy w latach 70-tych ubiegłego wieku. Znikły i pojawiały się ponownie. "To w tym okresie środowisko naukowe uruchomiło pierwsze satelity, który dostarczyły obrazy tego obszaru" powiedział dr Torge martin z Wydziału Badawczego GEOMAR "Do dzisiaj pomiary na miejscu w regionie Południowego Oceanu wymagają ogromnych wysiłków, więc są one dość ograniczone".Obecny otwór jest największym wykrytym do tej pory. "Od ponad miesiąca jest to obszar otwartej wody, a przecież jest tam głęboka zima" opowiada profesor Kent Moore "To niezwykłe, że ta anomalia zniknęła na
 • Paź 9th 2017
  Wielka Piramida w Gizie czy piramidy w Meksyku to jedne z najbardziej znanych piramid starożytnego świata. Ale tysiące innych piramid istnieje, nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Powód, dla którego tak wiele starożytnych cywilizacji budowało piramidy pozostaje tajemnicą. Niemniej jednak, wiele z tych imponujących zabytków pozostaje jako dziedzictwo tych bogatych, starożytnych kultur. Poniżej przedstawiam 5 mniej znanych starożytnych piramid:  1. Piramida w sercu Rzymu, Włochy. (na pierwszym zdjęciu) Rzym jest znany ze swojej starożytnej architektury - Koloseum, Panteon, Trajana czy Forum Romanum. To tylko kilka z ważnych zabytków, ale czy kojarzycie Rzym z piramidą. W samym sercu Rzymu znajduje się piramida, która mierzy 30 metrów długości i 35 metrów wysokości, ma też około 2000 lat.  Piramida Cestiusza, taką nosi nazwę została zbudowana wzdłuż drogi Via Ostiensis. Był to ważny trakt w czasach starożytnego Rzymu, między 18, a 12 rokiem p.n.e..W piramidzie znajduje się sala grobowa, gdzie według inskrypcji umieszczono ciało
 • Wrz 26th 2017
  Specjaliści NASA ściśle monitorują asteroidy przelatujące w pobliżu naszej planety. Jedną z nich jest 2012 TC4. NASA twierdzi, że asteroida nie ma nic wspólnego z Nibiru. Jest to reakcja na zamieszanie i informacje, które pojawiają się w ostatnim czasie w internecie. Asteroida 2012 TC4 jest wielkości wieżowca i zmierza w naszym kierunku z prędkością ponad 64373 km/h. Prawdopodobnie skała jest większa niż ta, która rozbiła się nad  Czelabińskiem (Dwudziestometrowy meteor eksplodował w atmosferze nad miastem Czelabińsk. Żadna agencja kosmiczna nie miała pojęcia, że się zbliża. Wyzwolił od 26 do 33 razy tyle energii co bomba atomowa w Hiroszimie). Według obliczeń NASA ma minąć Ziemię w odległości około 6800 km. Przeleci obok nas 12 października 2017 roku. Rzecznik NASA powiedział "Planujemy wykorzystać zbliżającą się do Ziemi asteroidę, jako okazję nie tylko do nauki, ale także do przetestowania sieci obserwatoriów. Choć naukowcy nie mogą jeszcze przewidzieć, jak blisko przeleci od Ziemi, na
 • Wrz 19th 2017
  Biblioteka Newberry w Chicago posiada ponad 80 tyś dokumentów o szerokim spektrum, poprzez religię w czasach średniowiecza, rewolucji przemysłowej do zimnej wojny. W lipcu badacze i pracownicy biblioteki umieścili na swojej stronie internetowej kilka tekstów, które sięgają do XVII wieku. Znajdziemy tam postmodernistyczne rękopisy o magii i czarach. I co najważniejsze, każdy z nas może pomóc w ich transkrypcji, tłumaczeniu i edycji. Może to brzmi śmiesznie, ale Biblioteka Newberry naprawdę zaprasza miłośników języka literackiego z całego świata, aby ci pomogli w tłumaczeniu. Proszą też o pomoc osoby, które zajmują się magią. Potrzebne są osoby rzucające uroki jak i rozmawiające z duchami. "Nie potrzebujesz doktoratu z tych dziedzin" pisze Christopher Fletcher, koordynator projektu i współzałożyciel Fundacji imienia Andrew W. Mellona "Ta inicjatywa to świetny sposób, aby umożliwić społeczeństwu zaangażowanie się w pewien sposób w badania nad tymi materiałami".Na stronie znajdują się trzy rękopisy: Księga Magicznych Uroków, Księga Wspólnoty i Sprawy sumienia
 • Wrz 9th 2017
  Siedemnastowieczny list od diabła, został napisany przez sycylijską zakonnicę. Twierdziła, że to Lucyfer kierował jej ręką. Teraz okazuje się, że tekst został przetłumaczony przez użytkowników tzw. dark netu. List został napisany przez Marię Crocifissa della Concezione w klasztorze Palma di Montechiaro w 1676. Siostra Maria urodziła się w 165 roku jako Isabella Tomasi. Pewnego ranka w 1676 roku, gdy się obudziła była cała brudna od tuszu. Przed nią leżał tajemniczy list. Swoim siostrom powiedziała, że została opętana przez szatana i to on zmusił ją do napisania wiadomości. Siostry uwierzyły jej i próbowały odszyfrować to co zostało napisane. Niestety przez wiele lat się to nie udało więc wystawiły wiadomość w kościele, by ludzie mogli spróbować swoich sił. 340 lat później grupa włoskich informatyków z Centrum Nauki Ludum w Katanii na Sycylii wydzieliła kod. Użyli do tego oprogramowania służącego do odszyfrowywania. Znaleźli je w dark necie. "Słyszeliśmy o oprogramowaniu, które naszym zdaniem
 • Wrz 2nd 2017
  W chinach podczas prac budowlanych, pracownicy natknęli się na trumnę zawierającą bardzo dobrze zachowane męskie zwłoki. Odkrycia dokonano w wiosce Zhizhu w hrabstwie Anhua w chińskiej prowincji Hunan. Zwłoki były ubrane w dobrej jakości tkaniny. Mężczyzna trzymał chyba swój ulubiony przedmiot. Wstępne badania wykazały, że zmarły mógł żyć podczas dynastii Ming (1360 do 1640) lub dynastii Qinq (1644 do 1912). Do budowy jego trumny użyto wapienia i drewna. Mieszanka tych dwóch składników zadziałała jak środek konserwujący ciało. Chińska Administracja Państwowa Dziedzictwa Kulturowego stwierdziło, że był to człowiek pochodzenia szlachetnego, a przynajmniej był zamożny.  Zwłoki przeniesiono do laboratorium, gdzie zostaną przebadane. Sama budowa została w tym miejscu wstrzymana, a administracja, może nawet zwrócić się do firmy by ta zawiesiła tam prace na czas nieokreślony. Sami robotnicy byli lekko przestraszeni ponieważ, według kultury chińskiej otwarcie trumny ma przynosić pecha.  
 • Sie 19th 2017
  Według wyliczeń naukowców 1 września 2017 przeleci relatywnie blisko Ziemi asteroida o szerokości ok 7,5 km. Asteroida została nazwana Florencja. Według NASA jest to najbliższa nam asteroida tej wielkości. Została odkryta dzięki prowadzonym obserwacjom radarowym kosmosu. NASA zapewnia nas, że Florencja przeleci w bezpiecznej odległości około 7 milionów kilometrów od Ziemi. Oczywiście nie będzie to najbliższe spotkanie naszej planety z takim obiektem, ale eksperci twierdzą, że ten obiekt jest największy nam znany. "Choć wiele znanych planetoid przeleciało bliżej Ziemi niż to zrobi Florencja 1 września, wszystkie zostały ocenione jako mniejsze" powiedział Paul Chodas, kierownik Centrum Badań Nad Ziemią NASA. "Florencja jest największą asteroidą, która minie naszą Ziemię i jaką udało nam się wykryć dzięki naszym działaniom."Asteroidę po raz pierwszy dostrzeżono w 1981 roku, a jej przelot obok Ziemi będzie najbliższym od 1890 roku. Następnym razem przeleci równie blisko dopiero w 2500 roku. Według NASA będzie można ją obserwować nawet przez
 • Sie 16th 2017
  Czy zaawansowana cywilizacja obcych mogła nas odnaleźć za pomocą map wysłanych 40 lat temu przez NASA? Dr Frank Drake, człowiek który pomagał w ich projektowaniu ostrzegał, że mapy mogą być zagrożeniem dla naszego gatunku. Nasze poszukiwania obcego życia przebiegają szybciej niż sobie wyobrażamy. Jak się wydaje najważniejszy z kroków w znalezieniu naszych kosmicznych sąsiadów zrobiono w latach siedemdziesiątych. To wtedy NASA wysłała w przestrzeń kosmiczną mapy ujawniające lokalizację naszej planety. Umieszczono je na pokładzie czterech statków kosmicznych z nadzieją, że umożliwi nam to komunikację z kimś kto tam jest. Pomimo tego faktu, że wysłanie map Ziemi w kosmos było dużym krokiem dla ludzi, to jeden z twórców dr Frank Drake miał wątpliwości. Wszystkie cztery statki to Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 i Voyager 2. Opuściły nasz Układ Słoneczny i zmierzają w stronę głębokiej przestrzeni kosmicznej. Dr Drake, który pracował w NASA miał za zadanie zaprojektowanie kosmicznych map umieszczonych na
 • Lip 20th 2017
  Przez lata armia ludzi twierdziła, że w dawnych czasach Mars był zamieszkiwany przez inteligentną cywilizację. Powstały na ten temat różne teorie spiskowe. Twierdzono, że kosmici zbudowali tam świątynie i struktury, które odzwierciedlają te znajdujące się na Ziemi. Najbardziej z ekstremalnych i niewiarygodnych teorii mówi o zniszczeniu cywilizacji poprzez wojnę atomową. Debata na ten temat wydaje się nie kończyć, a zdjęcia przesyłane przez łaziki co jakiś czas wzbudzają kolejne podejrzenia. W jednym teoretycy i NASA pozostają zgodni. W dawnych czasach Mars był inny posiadał wielkie oceany, rzeki i jeziora na swojej powierzchni. Jednak łaziki NASA nie znalazły przekonywującego dowodu, na istnienie jakichkolwiek form życia teraz czy w przeszłości. Wszystkie teorie rozwijały się od 1976 roku, kiedy to sonda Viking przesłała obraz twarzy. Wiele osób twierdziło, że jest to sztucznie wybudowany pomnik, podobny do egipskiego feniksa. Inni twierdzili, że jest to przesłanie dla Ziemian, taka informacja gdzie szukać życia na innych planetach.