poniedziałek, 09 październik 2017 00:00

Piramidy to nie tylko Egipt.

Wielka Piramida w Gizie czy piramidy w Meksyku to jedne z najbardziej znanych piramid starożytnego świata. Ale tysiące innych piramid istnieje, nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Powód, dla którego tak wiele starożytnych cywilizacji budowało piramidy pozostaje tajemnicą. Niemniej jednak, wiele z tych imponujących zabytków pozostaje jako dziedzictwo tych bogatych, starożytnych kultur. Poniżej przedstawiam 5 mniej znanych starożytnych piramid:
 
 
1. Piramida w sercu Rzymu, Włochy. (na pierwszym zdjęciu)
 
Rzym jest znany ze swojej starożytnej architektury - Koloseum, Panteon, Trajana czy Forum Romanum. To tylko kilka z ważnych zabytków, ale czy kojarzycie Rzym z piramidą. W samym sercu Rzymu znajduje się piramida, która mierzy 30 metrów długości i 35 metrów wysokości, ma też około 2000 lat.
 
Piramida Cestiusza, taką nosi nazwę została zbudowana wzdłuż drogi Via Ostiensis. Był to ważny trakt w czasach starożytnego Rzymu, między 18, a 12 rokiem p.n.e..
W piramidzie znajduje się sala grobowa, gdzie według inskrypcji umieszczono ciało rzymskiego polityka Gajusza Cestiusza, pretora i kapłana. Inny napis informuje, że budowa piramidy trwałą zaledwie 330 dni.
 
2. Tajemnicze piramidy na Teneryfie, Wyspy Kanaryjskie.

 


 Jedna z piramid w Güímar

Teneryfa jest raczej znana jako idealne miejsce do wypoczynku. Wielu turystów odwiedza tą wyspę, nie wiedząc, że są tam piramidy i nierozwiązana tajemnica.
 
Piramidy można znaleźć w miejscowości Güímar, na południu Teneryfy. Zbudowano je z bazaltu bez użycia zaprawy. Piramidy powodują wiele kontrowersji wśród naukowców. Jedno z badań opartych na ceramice znalezionej nieopodal datuje piramidy na XIX wiek naszej ery. Naukowcy sugerują też, że są to zwykłe stosy kamieni ułożone przez rolników, podczas oczyszczania ziemi. Ta teoria została zakwestionowana przez norweskiego eksploratora Thora Heyerdahl. Twierdzi, że piramidy zostały zbudowane przez Guanczów, aborygenów Barberów z Wysp Kanaryjskich, którzy migrowali na archipelag około tysiąca lat p.n.e.. Hayerdahl wskazuje, że konstrukcje są starannie zaprojektowane ze stopniowo ustawionymi poziomami.
 
W 1991 roku Juan Antonio Belmonte Avilés, Antonio Aparicio Juan, and César Esteban López, badacze z Canary Institute of Astrophysics wykazali, że długie brzegi niektórych tarasów otaczających piramidy oznaczały kierunek letnich i zimowych przesileń.
 
Heyerdahl postawił hipotezę, że te piramidy tworzyły czasowy i geograficzny punkt w podróży między starożytnym Egiptem, a państwem Majów.
 
3. Wielka Piramida Cholula, Meksyk.

Ruiny Wielkiej Piramidy Cholula

 
Pomimo, że została uznana za największą na świecie (Księga Rekordów Guinnessa) to nie wiele osób o niej słyszało. Znajduje się za miastem Puebla. Była przeznaczona dla Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bóstw Panteonu Bogów Mezoameryki. Cholula w czasach prekolumbijskich była dużym miastem i ośrodkiem religijnym. Budowę świątyni rozpoczęto w II wieku p.n.e.. Przechodziła wiele etapów zanim osiągnęła swój ostateczny kształt. Około 1100 roku miasto znalazło się w rękach Toltec-Chichimecas, a piramidę opuszczano w miarę powstawania nowych świątyń. Przez wieki pokrywała ją roślinność. Do tego stopnia przypominała naturalną górę, że postanowiono tam wybudować kościół katolicki - Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios
 
4. Legendarna Biała Piramida Xian, Chiny - piramida której nie ma?

Model Białej Piramidy
 

Na płaskiej równinie w prowincji Shaanxi, w pobliżu starożytnej stolicy Xi'an, znajduje się wiele spektakularnych piramidalnych kopców. To tam powstała legenda o Białej Piramidzie.
 
Pierwsze obserwacje Białej Piramidy sięgają poprzedniego stulecia. Opis tych obserwacji został umieszczony w pamiętnikach amerykańskiego agenta turystycznego i handlarza Freda Meyera Schrodera. Miał on ją dostrzec z dość znacznej odległości w prowincji Shaanxi w 1912 roku. Schroder szacował, że piramida miała co najmniej 300 metrów wysokości i długości 500 metrów. Takie monstrualne wymiary dałyby strukturze objętość dziesięć razy większą niż objętość Wielkiej Piramidy w Egipcie. Przewodnik, który miał wędrować wspólnie ze Schroderem poinformował go, że piramida ma co najmniej 3000 lat, a informacje o niej są zapisane w starożytnych klasztornych dokumentach.
 
Dwie kolejne obserwacje zostały przeprowadzone przez pilotów i miały miejsce w latach 40-tych XX wieku. Potwierdzały wcześniejsze doniesienia o jej wielkości i cechach.
 
Niektórzy uważają, że Biała Piramida może leżeć w terenie Gór Qin Ling. To może utrudniać jej obserwację, ponieważ znajduje się wśród wysokich gór i głębokich wąwozów. Niestety do tej pory mimo wielu prób, nie udało się potwierdzić jej istnienia.
 
5. Piramida Caral w Peru.
 

Ruiny Wielkiej Piramidy w Caral


Cywilizacja Norte Cico Supe, była pierwszą znaną cywilizacją Ameryki. Jej stolicą była Sacred City of Caral - metropolia sięgająca 5000 lat wstecz. Mieszkańcy posiadali wiedzę na temat złożonych praktyk rolniczych, mieli bogatą kulturę i monumentalną architekturę - świątynie, amfiteatry, okrągłe place, dzielnice mieszkaniowe oraz piramidy. Starożytne miasto odkryto w 1905 roku przez niemieckiego archeologa Maxa Uhle'a. Ale dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku archeolodzy zauważyli, że wierzchołki uważane za naturalne formacje okazały się piramidami. Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku odsłonięto pełne centrum wielkiego miasta Caral wraz z jego sześcioma piramidami.
 
 
Musimy też pamiętać, że według opinii wiele piramid jeszcze nie odkryto. Szczególnie te ukryte w gęstej dżungli Ameryki Południowej czy Azji. Mówi się też o piramidach na Antarktydzie, ukrytych pod wszechobecnym śniegiem.
 

 • Gru 12th 2017
  Czy to możliwe, że przegapiliśmy przelot sondy obcych? Zdaniem ekspertów możliwe, że obce sonda z odległego układu mogła wejść do naszego Układu Słonecznego, a my ją uznaliśmy jako kometę. Tajemnicza kometa nazwana Oumuamua, jest obecnie badania przez astronomów pod kątem śladów technologii pozaziemskiej. Wśród ekspertów istnieją wątpliwości co do nietypowego kształtu komety. Sądzą, że kometa o kształcie cygara to nie tylko sama skała. Naukowcy zajmujący się wyszukiwaniem oznak tzw. Obcych, kierowani przez rosyjskiego miliardera Yuri Milnera zamierzają przeskanować enigmatyczny obiekt, zanim ten puści okolice Ziemi. Dzięki użyciu wynajętych teleskopów będą szukać oznak zaawansowanej obcej technologii. Naukowcy będą szukali sygnałów jakie mogą być wysyłane przez obiekt. Yuri Milner zainwestował 100 mln dolarów w projekt Breakthrough Listen, który zajmuje się poszukiwaniem inteligentnego życia pozaziemskiego. Według raportu jaki ostatnio otrzymał od jednego z głównych badaczy uczestniczących w projekcie, obiekt jest zbyt nietypowy jak na zwykłą skałę. Profesor Avi Loeb, przewodniczący wydziału astronomii Harwardu
 • Gru 8th 2017
  Określana jako Higromanteia, znana też jako Magiczny Traktat o Salomonie, to księga, a bardziej zbiór tekstów, które prawdopodobnie pochodzą z XV wieku. Oferują wiedzę na temat tworzenia godzinnych talizmanów, wykuwania magicznych mieczy, figur woskowych, zwoi zapisanych krwią, magicznych pierścieni, ubrań czy jak kontrolować duchy i jakich używać naczyń do magii. To kompilacja tekstów jest tzw. grimoirem, oferującym czytelnikowi wiedzę na temat wróżbiarstwa, zastosowania roślin oraz astrologii. Znajdziemy tam też zasady dotyczące magii. Co więcej tekst oferuje szczegóły dotyczące tego jak wykonywać anielskie przyzwania, ogólne modlitwy do Boga i modlitwy, aby kontrolować wpływ planet. Tekst wymienia różne anioły i demony, wiąże je z konkretnymi planetami, dniami i godzinami. Opisuje jakie pełnią funkcję. Magiczny traktat o Salomonie to jeden z dwóch podręczników o magii. Drugi to Klucz Salomona. Jest on uważany za najbardziej trwały i wpływowy tekst jaki kiedykolwiek znaleziono. O tych dwóch starożytnych kompilacjach magii i zaklęć mówi się, że zostały
 • Gru 1st 2017
  Oceany uwięzione pod lodową pokrywą odległych światów na skraju naszego Układu Słonecznego mogą być w stanie utrzymywać ciekłą wodę przez znacznie dłuższy okres czasu, niż do tej pory podejrzewano. Odległe obiekty, poza orbitą Neptuna są znane z tego, że są zbyt zimne, by woda w stanie ciekłym znajdowała się na ich powierzchni. Temperatury na powierzchni planet spadają poniżej 200 stopni Celsjusza.Istnieją dowody, które sugerują, że pod tą zimną skorupą znajduje się woda w stanie ciekłym. Zgodnie z nowymi badaniami przeprowadzonymi przez NASA, ciepło wytworzone przez przyciąganie grawitacyjne księżyców może wystarczyć do ogrzania tych oceanów. Odkrycie oznacza, że obiekty znane jako Trans-Neptunowe (Trans-Neptunian Object w skrócie TNO), mogą być uważane za potencjalne lokalizacje na których istnieje życie. "Obiekty te należy uznać za potencjalne rezerwuary wody i życia" powiedział Prabal Saxena z NASA Goddard Centrum Lotów Kosmicznych w Greenbelt w stanie Maryland "Jeśli nasze badania są poprawne, to możemy mieć więcej miejsc
 • Lis 24th 2017
  Asteroida 3200 Featon o szerokości około 5 km, przeleci obok naszej planety tuż przed Bożym Narodzeniem, 17 grudnia 2017 roku. Ogromny obiekt nosi nazwę greckiego boga Featona, który według mitu o mały włos nie zniszczył Ziemi. Jest o połowę mniejsza od tej, która zmiotła dinozaury. Eksperci z Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie opublikowali nagranie które pokazuje tor lotu asteroidy. Obiekt, który NASA już dużo wcześniej opisywało jako potencjalnie niebezpieczny przeleci obok nas w odległości 10,3 miliona kilometrów. Jak na kosmos jest to względnie blisko. Jej niezwykła orbita powoduje, że zbliży się do Słońca dużo bardziej niż każda inna znana nam asteroida. 3200 Featon również pod innym względem zaintrygowała naukowców. Obiekt nosi cechy zarówno asteroidy jak i komety. W jednym z wcześniejszych bliskich spotkań z Ziemią, naukowcy dostrzegli pył wydobywający się ze skały przypominający topniejące ogony lodowe jakie widzimy u większości komet. Orbita Featona ma swój początek w
 • Lis 20th 2017
  Americae Sive Quartea Orbis Partis Nova Et Exactissima Descriptio to mapa stworzona przez Diego Gutiérrez i Hieronymusa Cock, opublikowana w 1562 roku w Antwerpii.  Jest niezwykle szczegółową mapą kontynentu amerykańskiego. Składa się z sześciu połączonych ze sobą grawerowanych arkuszy. Jest największą drukowaną mapą Ameryki  przed połową XVIII wieku. Obecnie istnieją dwie kopie mapy. Jedna znajduje się w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, a druga w Brytyjskiej Bibliotece w Londynie.Była to oficjalna mapa uznana przez Filipa II, króla Hiszpanii i jego przyrodnią siostrę Margarita de Parma regenta Holandii. Reprezentuje hiszpańską dominację w nowym świecie, definiując granice sfery władzy Hiszpanii, a jednocześnie uznając obecność Francji i Portugalczyków na kontynencie. W tym sensie na mapie znajdują się trzy herby. W prawej dolnej części mapy, na Oceanie Atlantyckim, autorzy umieścili herb korony Portugalii. Dwa herby umieszczono w Ameryce Północnej, ten po lewej należy do imperium hiszpańskiego, a ten po prawej do korony francuskiej. Chociaż nie
 • Lis 1st 2017
  Naukowcy odnaleźli tysiące dzieł sztuki w jaskiniach, które były wykorzystywane przez ludność zamieszkującą odległą wyspę Karaibów. Dziwne wzory, to według naukowców wytwory wizji prekolumbijskich artystów, którzy mogli być pod wpływem środków odurzających. Wiele z tych osobliwych rysunków przedstawia istoty podobne do ludzi z motywami roślin czy zwierząt. Mogły być to przedstawienia duchów lub wierzeń tych ludzi. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Leicester i British Museum odkrył około 70 jaskiń na wyspie Mona na Karaibach, które były zamieszkiwane przez ówczesnych ludzi.Wyniki trzyletnich badań sugerują, że rysunki pochodzą z lat między 1200, a 1590. Jest to największe skupisko rdzennej sztuki prekolumbijskiej w regionie Karaibów. Niektóre z nich są malowane, a inne wyżłobione palcami w miękkiej skale. Rysunki wykonane palcami, są bardzo złożone i przypominają techniką te wykonywane w północnej Europie z okresu paleolitycznego.   "Dla ludności tubylczej, która żyła na Karaibach, jaskinie reprezentowały przestrzeń duchową, a sztuka jaka się w nich znajduje
 • Paź 25th 2017
  Spuścizna pozostawiona przez starożytne imperium Inków jest tak rozległa, że cały czas pojawiają się informacje o nowych strukturach ukrytych w dżungli. Według gazety Correo, utracone miasto zostało znalezione przez odkrywców prowadzących poszukiwania w prowincji Calca W Cusco. Javier Paso, Benancio Encalada, Belisario Alvarez i Justo Puma to osoby, które zachęcone przez lokalne władze rozpoczęli podróż, która ostatecznie zajęła im dwa tygodnie i przyniosła nieoczekiwane skutki. "Jest tam niebezpiecznie i dotarcie nie jest łatwe. Było ciemno, padało... Aby tam dotrzeć musieliśmy podróżować trzy godziny od Calca do Quebrada, kolejne trzy godziny do Sacramento, a następnie przez cztery dni poruszać się pieszo przez góry i równinę. To bardzo trudne tereny" powiedział Paso. Odkryli oni pozostałości budynków o wyglądzie zbliżonym do tych znanych z miast Inków. Udało się też rozpoznać tarasy czy mury. "Nazwaliśmy to miejsce Zaginionym Miastem. Mamy nadzieję, że specjaliści będą w stanie powiedzieć nam, kto je zamieszkiwał i kiedy powstało"
 • Paź 23rd 2017
  Dziwne ozodoby jakie odkryto na Syberii wprawiły archeologów w zakłopotanie, ponieważ nie są oni w stanie stwierdzić jaka kultura je wytworzyła. Odkrycia dokonano w miejscu odnalezienia prehistorycznych grobów w pobliżu wschodniego brzegu rzeki Ob w Nowosybirsku. Najbardziej sensacyjnym odkryciem jest figurka wykonana z kilku materiałów, wśród nich jest jeden jeszcze nierozpoznany materiał - organiczny.Nakrycie głowy przedstawione na figurce (przypomina pióropusz) nie jest spotykane przez archeologów badających tak stare artefakty starożytnej Syberii. Na Bliskim Wschodzie znajdowane są przedstawienia takich nakryć, ale najwcześniejsze pochodzą z przed dwóch tysięcy lat. Wieczesław Molodin nazwał to znalezisko absolutnie niepowtarzalnym. Dr Natalia Basova prowadząca badania w tym miejscu opowiedziała też o innych znaleziskach: "Znaleźliśmy figurkę ptaka wykonaną z kości. Najprawdopodobniej była ona przyszyta do ubrania lub noszona jako wisior. Znaleźliśmy też cztery antropomorficzne figurki (wyobrażenie bóstwa na podobieństwo człowieka) wykonane z kła mamuta, piaskowca, witek brzozy oraz nieznanego materiału organicznego, który musimy zbadać. Figurki były mocowane
 • Paź 19th 2017
  Wydaje się, że naukowcy odkryli wejście, które prowadzi do wnętrza naszego Księżyca. Wejście do 50-cio kilometrowej jaskini wewnątrz Księżyca zostało odkryte przez JAXA (Japan Areoxpace Exploration Agency). Dane zebrane w 2009 roku przez japoński księżycowy orbiter zwany Kaguya, ujawniły sieć jaskiń pod powierzchnią Księżyca. Ich długość wynosi około 50 km i może posłużyć jako schronienie dla przyszły osadników. Japońska agencja ocenia, że ta wnęka może chronić przyszłych odkrywców przed promieniowaniem kosmicznym. Zdaniem ekspertów system jaskiń, powstał około 3,5 miliarda lat temu podczas aktywności wulkanicznej. Jaskinie znajdują się na obszarze zwanym Marius Hills. Pierwsze odkrycie nastąpiło po tym, jak Kaguya zrobił zdjęcie tajemniczej dziury o średnicy około 50 metrów. Kolejne badania przy użyciu fal radiowych, potwierdziło, że niewielkie wejście to tylko cząstka olbrzymich tuneli prowadzących w głąb Księżyca. Ustalenia opublikowano w amerykańskich czasopismach geofizycznych. Publikacje zbiegają się w czasie z oświadczeniem Mike Pence. Ujawnił on, że administracja Trumpa chce, aby NASA
 • Paź 12th 2017
  Tajemniczy, masywny otwór wyłonił się na powierzchni Antarktyki. Spowodowało to zdezorientowanie ekspertów, ponieważ nie potrafią wyjaśnić, co spowodowało powstanie otworu. Otwór jest tak duży jak jezioro i znajduje się na obszarze nazywanym Maine. Jego wielkość to około 48 tyś km kwadratowych. Pierwsze skojarzenie jakie pojawiło się wśród naukowców to zmiany klimatyczne. To nie pierwszy taki raz, kiedy masywna dziura pojawia się w Arktyce. Takie dziury zaobserwowano po raz pierwszy w latach 70-tych ubiegłego wieku. Znikły i pojawiały się ponownie. "To w tym okresie środowisko naukowe uruchomiło pierwsze satelity, który dostarczyły obrazy tego obszaru" powiedział dr Torge martin z Wydziału Badawczego GEOMAR "Do dzisiaj pomiary na miejscu w regionie Południowego Oceanu wymagają ogromnych wysiłków, więc są one dość ograniczone".Obecny otwór jest największym wykrytym do tej pory. "Od ponad miesiąca jest to obszar otwartej wody, a przecież jest tam głęboka zima" opowiada profesor Kent Moore "To niezwykłe, że ta anomalia zniknęła na